Hekim raporu istenen adli vakaların özellikleri ve bu özellikleri etkileyen faktörler
The Characteristics of judial cases that need physicion report and factors affecting these characteristics
  1. Tez No: 89043
  2. Yazar: MUSA KONAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİD BODUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı (TIP) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA-2000 Dr.Musa KONAKÇI Danışman Prof.Dr.Said BODUR Hekim Raporu İstenen Adlî Vakaların Özellikleri ve Bu Özellikleri Etkileyen Faktörler Amaç: Toplumda adlî vakaların dağılımını ve demografik özelliklerle ilişkisini saptamak. Yöntem: Kesitsel tipteki araştırma, 1998'de Konya il merkezinde yapıldı. Adlî rapor kayıtları ve anket bilgilerinden elde edilen veriler, SPSS for Windows 10.0 programında t testi, korelasyon ve ki-kare testi kullanılarak irdelendi. Bulgular: Hekim raporu almak için gönderilen 3638 adlî olgunun % 91.1'i erkek; % 70.5'i 15-34 yaşlarında; % 54.9'u evli; % 44.6'sı il merkezi dışında doğmuş ve % 56.0'sı 20 yıldan daha kısa süredir Konya'da yaşamaktaydı. Olguların yarısı orta öğrenim görmüş, % 14.2'si ise öğrenim görmemişti. Vakaların % 33.5'i işçi; % 40.4'ü çok kardeşe, % 30.7'si kalabalık aileye sahip olup toplam % 70.5'inin gelir düzeyi kötüydü ve % 14.0'ü çocuklukta anne/babasını kaybetmişti. Vakaların % 72.5'i alkol/darp nedeniyle gelmiş, % 67.5'inde önemli fizik muayene bulgusu bulunmamış ve % 13.0'ünde alkol saptanmıştı. % 60.1'i trafik kazası olan olgular en çok ocak ve aralık aylarında, haftanın başlangıç günlerinde ve akşam saatlerinde yoğunlaşmıştı. Olaym türü ile demografik özelliklerin çoğu arasında ilişki 67saptanmazken, bekarlarda kavga ve zehirlenmenin, kardeş sayısı ikiden az ve dörtten fazla olanlarda kavganın, kalabalık aile fertlerinde zehirlenmelerin daha sık görüldüğü saptandı. Sonuç: Adlî rapor olayların çoğu trafik kazaları olduğundan, trafik kazalarının azaltılması adlî olayları da azaltacaktır. Gençlik, işsizlik, bekarlık ve kalabalık aile faktörü ile adlî olayların ilişkisi psikososyal açıdan irdelenmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır. 68
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY S. U. Sanitary Science Institute Public Health (Med) Department DOCTORAL THESIS / KONYA - 2000 Dr.Musa KONAKÇI Adviser Prof. Dr.Said BODUR The Characteristics Of Judicial Cases That Need Physician Report and The Factors Affecting These Characteristics Objectives: To determine the characteristics of physician report related to judicial cases and the demographic factors affecting this. Method : This cross-sectional study was applied in Konya city center in 1998. The data was obtained through legal report registrations and a questionnaire. In the statistical analysis Student's t, chi-square and Pearson correlation tests were used via computer using SPSS for Windows 10.0 program. Results: 91.1% of 3638 people who were applied to get legal doctor report were male; 70.5% of them were in 15-34 age group; 54.9% were married; 44.6% were born out of city center and 56.0% were living in Konya for maximum 20 years. Half of the cases' educational level were secondary school, the 14.2% were illiterate, the 33.5% were employee; 40.4% had more than four brothers/sisters; 30.7% were living in a crowded family; 70.5% of them stated that their income is low and 14.0% lost their mothers/fathers in childhood. 72.5% of the cases 69came as a result of alcohol/ beat, 67.5% had no important signs with physical examination and 13% had alcohol. 60.1% of the events arise as a result of traffic accidents, mostly in January and December, at the beginning of weeks and at evenings. The type of the event and most of the demographic characteristics had no relation. It was determined that, fight and poisoning were common in the unmarried; where as only fight was common among the people with less than 2 and more than 4 brothers/sisters; and only poisoning was common in the members of crowded families. Conclusion: Most of the judicial events are caused by traffic accidents, so preventing traffic accidents will effect the judicial events positively. The relationship between the judicial events and the factors of youngness, unemployment, living single and crowded families, have to be observed psychosocials and necessary precautions have to be taken. 70