KOBİ girişimcilerinin yönetimsel ve finansal tutumları üzerine bir araştırma: Kahramanmaraş örneği
A research on managerial and financial attitudes of SME entrepreneurs: Kahramanmaraş example
- Tez No: 890440
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ'ler), ekonomik canlanma, yapısal değişim, istihdam yaratma ve teknolojik gelişmelere uyum sağlamadaki rolleri nedeniyle ülke ekonomilerinin vazgeçilmez unsurlarıdır. KOBİ'lerin küresel rekabet ortamında hayatta kalmalarını sağlamak ve rekabet güçlerini arttırmak için yönetim ve finansal planlama becerilerinin geliştirilmesinin önemi her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle yönetsel ve finansal planlama sorunlarının belirlenmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Ülkemizde faaliyet gösteren kayıtlı işletmelerin %99,9'u KOBİ statüsündedir. Dolayısıyla KOBİ'lerin sosyal ve ekonomik önemi diğer ülkelere göre çok daha yüksektir. Türkiye'de KOBİ'ler özellikle 1980'den sonra pek çok alanda ilerleme kaydetmiş olsalar da halen önemli zorluk ve sorunlarla karşı karşıyadırlar. Yönetsel ve finansal planlama tutumlarının KOBİ'lerde en önemli sorunları arasında yer aldığı söylenebilir. Çalışma kapsamında, KOBİ'lerin önemi, dünyada ve Türkiye'de karşılaştıkları sorunlar, yönetsel ve finansal planlama tutumları, büyüme ve rekabet gücü göstergeleri ele alınmakta, Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren KOBİ girişimcileri ile yapılan anket verilerinden elde edilen sonuçlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Small and medium-sized enterprises (SMEs) are indispensable elements of country economies due to their role in economic revival, structural change, employment creation and adaptation to technological developments. The importance of developing management and financial planning skills for SMEs to ensure their survival in the global competitive environment and to increase their competitiveness is increasing day by day. Therefore, more research is needed to identify managerial and financial planning issues. Since 99.9% of registered businesses in our country have SME status, the social and economic importance of SMEs is much higher than other countries. Although SMEs in Turkey have made progress in many areas, especially after 1980, they still face significant difficulties and problems. It can be said that managerial and financial planning attitudes are among the most important problems in SMEs. Within the scope of the study, the importance of SMEs, the problems they face in the world and in Turkey, managerial and financial planning attitudes, growth and competitiveness indicators are discussed, and the results obtained from the survey data conducted with SME entrepreneurs operating in Kahramanmaraş are included.