İntradermal traneksamik asit tedavisi alan melazma hastalarında tedavi sonuçlarının spektrofotometre ile kantitatif olarak değerlendirilmesi
Quantitative evaluation of treatment results in melasma patients receiving intradermal tranexamic acid treatment using spectrophotometer
  1. Tez No: 890574
  2. Yazar: ELİF ORTALIK DEVEBACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARAKUZU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Melazma, özellikle kadınlarda görülen, ciddi estetik kaygı yaratabilen sık rastlanılan ve daha çok güneşe maruz kalan bölgelere yerleşen bir hiperpigmentasyon bozukluğudur. Traneksamik asit, hemostatik ve anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle melazma tedavisinde alternatif bir yaklaşım olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, intradermal traneksamik asit enjeksiyonlarının melazma tedavisindeki etkinliği, spektrofotometre ile kantitatif olarak değerlendirilmiştir. Yöntem: Üçüncü basamak bir hastanenin dermatoloji polikliniğine yüz yerleşimli melazma nedeniyle başvuran 43 hasta çalışmaya dahil edildi. 4 seans intradermal traneksamik asit tedavisi 4 hafta aralıklarla uygulandı. Tedavi öncesi ve tedavi sonlandıktan 4 hafta sonra kantitatif analizlere katılmak üzere spektrofotometre (Cutometer dual MPA 580, Courage&Khazaka electronic GmbH, Köln, Almanya) ile melanin indeksi ve eritem indeksi ölçüldü. Tedavi başarısını klinik olarak değerlendirebilmek amacıyla tedavi öncesi ve sonrasında hastaların modifiye melazma alan ve şiddet indeksi (mMASI) değerleri hesaplandı. Hastaların demografik verileri, fitzpatrick cilt tipi, semptom süresi, melasmanın yerleşim derinliği (epidermal, dermal, miks), yüzde yerleştiği bölge, oral kontraseptif kullanım öyküsü, gebelik öyküsü, kozmetik ürün kullanımı, güneşle aşırı temas öyküsü kaydedildi ve değerlendirildi. Bulgular: Tedavi ve takipleri tamamlayan hepsi kadın olmak üzere toplam 41 hastaya ait veriler incelendi. Yaş ortalaması 38,7 ± 5,4 idi. Hastaların tümünde fitzpatrick cilt tipi III ya da IV'tü. 26 (%63) hastada epidermal tip melasma, 13 (%31) hastada miks tip, 2 (%4) hastada dermal melasma mevcuttu. Melasmaların yüzde yerleşim yeri 36 (%87) hastada sentrofasial, 4 (%9) hastada malar, 1 (%2) hastada mandibular paterndeydi. Hastaların MASI skor ortalaması tedavi öncesi 7,3 ± 0,6 iken tedavi sonrasında 5,7 ± 0,5 idi. Tedavi sonrası 1. ayda yapılan spektrofotometre ile elde edilen melanin indeksi ortalamalarında tedavi öncesine göre istatiksel anlamlı oranda azalma olduğu gözlendi (p=0.017). Benzer şekilde eritem indeksi ortalamalarında da istatiksel anlamlı oranda azalma olduğu sonucuna varıldı (p=0.014). Pigmentasyonda artış gözlenen hasta olmadı. Sonuç ve Tartışma: Bu çalışmanın sonuçları, intradermal traneksamik asit enjeksiyonlarının melazma tedavisinde etkili bir yöntem olabileceğini göstermektedir. Spektrofotometre ile yapılan kantitatif değerlendirmeler, tedavinin etkinliğini objektif olarak değerlendirdiğinden önemli veriler sunmaktadır. Bununla birlikte, kesin kanılara varabilmek için daha geniş örneklemli ve uzun dönemli çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Melasma is a common hyperpigmentation disorder, especially in women, which can cause serious aesthetic concerns. Tranexamic acid is considered as an alternative approach in the treatment of melasma due to its hemostatic and anti-inflammatory properties. In this study, the efficacy of intradermal tranexamic acid injections in the treatment of melasma was quantitatively evaluated by spectrophotometry. Method: Forty-three patients admitted to the dermatology outpatient clinic of a tertiary care hospital with facial melasma were included in the study. 4 sessions of intradermal tranexamic acid treatment were administered at 4-week intervals. Melanin index and erythema index were measured with a spectrophotometer (Cutometer dual MPA 580, Courage&Khazaka electronic GmbH, Cologne, Germany) before and 4 weeks after the end of treatment for quantitative analysis. Melasma area and severity index (MASI) values were calculated before and after treatment to clinically evaluate the treatment success. Demographic data, fitzpatrick skin type, symptom duration, depth of melasma localization (epidermal, dermal, mixed), facial location, history of oral contraceptive use, cosmetic product use, and excessive sun exposure were recorded and evaluated. Results: Data of a total of 41 patients, all of whom were women, who completed treatment and follow-up were analyzed. The mean age was 38.7 ± 5.4 years. All patients had fitzpatrick skin type III or IV. 26 (63%) patients had dermal melasma, 13 (31%) had mixed melasma and 2 (4%) had epidermal melasma. The facial localization of melasma was centrofacial in 36 (87%) patients, malar in 4 (9%) patients and mandibular in 1 (2%) patient. The mean MASI score was 7.3 ± 0.6 before treatment and 5.7 ± 0.5 after treatment. A statistically significant decrease was observed in the mean melanin index obtained by spectrophotometry at 1 month after treatment compared to the pretreatment period (p=0.017). Similarly, it was concluded that there was a statistically significant decrease in the mean erythema index (p=0.014). There were no patients with increased pigmentation. Conclusion: The results of this study suggest that intradermal tranexamic acid injections may be an effective method in the treatment of melasma. Quantitative evaluations with spectrophotometry provide important data as they objectively assess the efficacy of the treatment. However, long-term studies with larger samples are needed to reach definitive conclusions.