Mobilya sektöründe hedef pazar belirleme: Gürcistan'da bir araştırma
Determining the target market in the furniture industry: A research in Georgia
- Tez No: 890606
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇAĞLAR ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Türkiye'de belirli kümelenmeler halinde varlığını sürdüren ve her geçen gün biraz daha gelişerek varlığını daha çok hissettiren mobilya sektörünün dış ticaret alının da yeni pazarlar bulmasına katkı sağlaması amaçlanmıştır. Mobilya sektörünün geçmişteki konumu, mevcut durumu ve gelecekte ne durumda olacağı hakkında bilgiler verilmiştir. Hedef Pazar olarak belirlenen Gürcistan'ın tarihsel süreci, demografik yapısı, kültürel değerleri, ekonomik durumu ve ticari ilişkileri detaylı literatür taramasıyla incelenmiştir. Bu bilgiler bağlamında literatür de yer alan SWOT analizleri incelenmiş, mobilya sektörüne ve Gürcistan'a ait kaynaklar incelenerek SWOT analizi yapılmıştır. Analizler sonucunda ülkemizde kapasite raporları incelendiğinde her yıl artan üretici sayısı ve Ticaret Bakanlığı ve TÜİK verileri mobilya sektörüne ait dış ticaret verileri her yıl büyüyen bir sektör olduğunu göstermektedir. Gürcistan hedef ülkesi için ise gerek ikili ilişkiler gerekse farklı sektörlerde yapılan ticari antlaşmalar ticari güven ortamını oluşturmuştur. Bu iki pozitif parametre fırsat ve güçlü yönler hakkında temel teşkil etmiştir. Zayıf yön ve tehdit olarak mobilya sektörünün belirli bir kümeleşme sınırları çerçevesinde kalması parça başı navlun bedelinin yüksek olması ortaya çıkmıştır. Gürcistan için ise; yasa dışı çeteleşmelerin yaygın olması ve uluslararası alanda ekonomik olarak kendini ispat edememesinden kaynaklı küçük potansiyelli bir pazar olması kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is aimed to contribute to the furniture sector, which continues to exist in certain clusters in Turkey and makes its presence felt more and more with each passing day, to find new markets in the field of foreign trade. Information about the position of the furniture sector in the past, its current situation and how it will be in the future is given. The historical process, demographic structure, cultural values, economic situation and commercial relations of Georgia, which is determined as the target market, have been examined through a detailed literature review. In the context of this information, SWOT analyzes in the literature were examined and SWOT analysis was made by examining the resources of the furniture sector and Georgia. As a result of the analysis, when the capacity reports are examined in our country, the number of producers increasing every year and the foreign trade data of the Ministry of Trade and TÜİK data of the furniture sector show that it is a growing sector every year. For the target country of Georgia, both bilateral relations and commercial agreements in different sectors have created an environment of commercial trust. These two positive parameters have formed the basis for opportunities and strengths. As weaknesses and threats, the fact that the furniture sector remains within the boundaries of a certain clustering and the high freight cost per piece have emerged. For Georgia, it was concluded that it is a market with a small potential due to the prevalence of illegal gangs and its inability to prove itself economically in the international arena.