Merkezi yönetim ve yerel yönetimler açısından zor kulanma yetkisne ilişkin yaşanılan sorunlar ve çözüm önerileri
Problems and solution suggestions regarding the power to use force in terms of central government and local governments
- Tez No: 890607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ BELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ülke yönetimi genellikle iki aşamadan oluşur. Bu iki bölümlü sistemin ilk basamağı merkezi yönetimdir, ikinci basamağı ise yerel yönetimdir. Yerel yönetimler ve merkez yönetim, kamu hizmetlerini sunmak için en önemli kurumlardır. Bununla birlikte, ülkenin anayasal yapısı, ekonomik durumu, sosyal düzeni, coğrafi konumu, tarihsel geçmişi, siyasi ideolojisi ve kültürü gibi faktörler, hizmet sunumunda hangi idarenin temel otorite olacağını belirler. İki idarenin varlığı, görevlerin paylaşılmasını gerektirir. Geçmişten bu yana, yerel yönetim ve merkezi yönetim arasındaki görev ve gelir dağılımı sürekli olarak tartışılmıştır. İdareler arasında ilişkiler düzenlenmediği takdirde, bir hizmetin veya görevin kim tarafından sunulacağı veya bir yerde birden fazla yetkilinin bulunması halinde hangi idarenin hangi alanda ve ölçülerde yetkilendirileceğinin bilinmemesi durumunda sorunlar ortaya çıkabilir. Bu bağlamda, devlet olmanın en önemli nitelikleri arasında yasal güç kullanma yetkisi yer almaktadır. Emrindeki kolluk kuvvetleri bu yetkiyi kullanır. Başta polis ve jandarma olmak üzere diğer kolluk kuvvetleri, yasalar tarafından görevlerini yerine getirmek için zor kullanabilirler. Bununla birlikte, kolluk bu yetkilere en son seçenek olarak başvurmak ve uygun miktarda kuvvet kullanmak zorundadır. Araştırmanın teorik çerçevesi oluşturulurken belgesel tarama modeli ile elde edilen birincil ve ikincil verilerden faydalanılmıştır. Çalışmanın mevzuat incelemesi yapılırken metin/doküman analiz yönteminden faydalanılmıştır. Bu çalışma kapsamında merkezi ve yerel yönetimler bünyesinde çalışan, zor kullanma yetkisi kullanan personellerin yaşamış oldukları sorunlar ve çözümleri hakkında bilgi vermiştir.
Özet (Çeviri)
Country administration generally consists of two levels. The first tier of this two-part system is the central government and the second tier is the local government. Local governments and the central government are the most important institutions for delivering public services. However, factors such as a country's constitutional structure, economic situation, social organization, geographical location, historical background, political ideology and culture determine which administration will be the main authority in service delivery. The existence of two administrations requires the sharing of tasks. Since the past, the distribution of duties and revenues between local and central government has been constantly debated. If the relations between administrations are not regulated, problems may arise if it is not known who will provide a service or perform a task, or if there is more than one authority in a place, which administration will be authorized in which area and to what extent. In this context, one of the most important qualities of being a state is the authority to use legal force. The law enforcement agencies under its command exercise this authority. Law enforcement agencies, particularly the police and gendarmerie, are authorized by law to use force to fulfill their duties. However, law enforcement must resort to these powers as a last resort and use an appropriate amount of force. This study provides information on the problems and solutions of using force for central and local governments.