Yaratıcı endüstrilerde yeni bir yaklaşım Metaverse; NFT konsept tasarımları.
New approach in creative industries Metaverse; Concept designs for NFTs.
- Tez No: 890632
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OYA AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Yaratıcılık, insanın doğasında yer alan, sanat, müzik ve edebiyat gibi alanlarda kendini en güçlü şekilde ifade ettiği bir kavram olmuştur. Psikoloji ve bilişsel kapsamda yaratıcılık, genellikle esneklik, özgünlük, akıcılık ve problem çözme becerileri ile ilişkilendirilmektedir. Bunun haricinde yaratıcılık; sanat, bilim, mühendislik, iş dünyası ve günlük yaşam gibi çeşitli alanlarda da kendini göstermektedir. Bu kavram, bireylerin ve toplumların gelişiminde kritik bir rol oynamaktadır, zira yenilik ve ilerleme genellikle yaratıcı düşüncenin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Yaratıcılık yalnızca kişilerin ve toplumların soyut merkezli üretimlerinde değil; aynı zamanda istihdam sağlayıp, ekonomik gelirlerini elde ettikleri birçok disiplinde de kendini göstermektedir. Yaratıcı endüstriler başlığı da tam bu birleşimde ortaya çıkmaktadır. Yaratıcı endüstriler merkezinde sanat, medya, tasarım ve yazılım teknolojileri gibi çeşitli meslek dallarını barındıran 1990'larda Avrupa'da özellikle İngiltere'de oluşumlanmış bir istihdam politikasıdır. Bu politika bahsedilen alanlarda inovasyonu ve yaratıcılığı teşvik ederek, hem bireylerin hem de toplumların yaratıcı potansiyellerini gerçekleştirmelerine olanak tanımaktadır. Bu endüstriler, sanat, tasarım, medya, reklamcılık, yazılım geliştirme ve eğlence gibi alanlarda yoğunlaşarak, bireysel yaratıcılığı toplumsal ve ekonomik katma değere dönüştürmektedir. Yaratıcı endüstriler, bireylerin estetik ve entelektüel yeteneklerini ticari ürün ve hizmetlere entegre ederek, inovasyonu teşvik eder ve kültürel zenginliği artırmaktadır. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte dijital dünyada da kendini güçlü bir şekilde göstermektedir. Bu dijitalleşme, yaratıcı endüstrilerin de dönüşümüne yol açmıştır. Sanat eserleri dijital platformlarda sergilenmekte, müzik dijital olarak dağıtılmakta, filmler ve oyunlar dijital platformlarda tüketilmektedir. Ancak, bu dijital dönüşümün en heyecan verici yönlerinden biri, Metaverse adı verilen yeni bir dijital evrenin yaratılmasıdır. Metaverse, geleneksel internetin ötesine geçen, 3D sanal dünyaların bir araya gelmesiyle oluşturulan geniş ve etkileşimli bir dijital evrendir. Bu evrende insanlar, gerçek dünyadaki gibi etkileşimde bulunabilir, işbirliği yapabilir, eğlenebilir ve hatta ticaret yapabilirler. Yaratıcı endüstriler için Metaverse, yeni ve heyecan verici fırsatlar sunar. Sanat galerileri ve müzeler, sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde ziyaretçilere eserlere daha derinlemesine bir şekilde bakma fırsatı sunabilir. Canlı performanslar, sanal mekanlarda gerçekleştirilebilir ve izleyiciler dijital avatarları aracılığıyla etkileşime geçebilirler. Film ve televizyon yapımcıları, izleyicilere hikayelere katılma ve etkileşimli deneyimler yaşama fırsatı sunarak yeni türler deneyebilirler. Bu yeni dijital evren, sanat eserlerinin NFT (Non-Fungible Token / Nitelikli Fikri Tapu) olarak tapulaştırılmasını, sanal konserlerin ve sergilerin düzenlenmesini ve kullanıcıların kendi içeriklerini yaratıp, ticaretini yapmalarını mümkün kılmaktadır. Örneğin, dijital sanatçıların eserlerini NFT olarak satması, sanat piyasasında yeni bir paradigma oluşturmakta ve sanatçıların eserlerinden doğrudan gelir elde etmelerini sağlamaktadır. Bu açıdan düşünüldüğünde Metaverse'ün içindeki NFT başlığı yaratıcı endüstriler ile yakından alakalıdır. NFT'leri yaratıcı endüstriler ile bağlantılı hale getiren bir başka başlık ise konsept tasarımı olmuştur. Konsept tasarımı; bir eserin veya ürünün görsel ve işlevsel temellerini belirleyen yaratıcı süreci ifade eder. Bu süreçte, karakterlerin, mekanların, objelerin ve diğer görsel unsurların tasarımı, eserin estetik ve anlatısal bütünlüğünü sağlamaktadır. Konsept tasarımı genel olarak, çizgi film ve animasyonlarda, dijital oyunlarda, sinema filmlerinde ve kurgusal projelerde kullanılmaktadır. Bu aşamadan geçen projeler genellikle izleyicisi veya alıcısıyla çok daha kolay bağ kurabilmekte; bundan dolayı ekonomik kazanç anlamında daha büyük başarılar elde etmelerine yol açmaktadır. Metaverse'de de içerik bakımından derinliği sağlanan görseller; NFT olarak satışa sunulduğunda alıcıların daha kolay bağlantı kurmasını sağlayabilir ve satışlarında daha fazla gelir elde etmesi beklenebilir. Hem yaratıcı ve yenilikçi yanının ağır basıyor oluşundan ötürü, hem de ekonomik faydaları göz önüne alındırıldığında; yaratıcı endüstriler kapsamında yeni bir yaklaşım olan Metaverse'ün sanatsal üretim alanı olan, NFT'lerde konsept tasarımı süreci araştırmaya değer bir alan olarak önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Creativity has always been a concept inherent in human nature, which is expressed most powerfully in areas such as art, music and literature. In psychological and cognitive contexts, creativity is often associated with flexibility, originality, fluency and problem-solving skills. Creativity also manifests itself in various fields such as art, science, engineering, business and daily life. It plays a critical role in the development of individuals and societies, as innovation and progress are often the result of creative thinking. Creativity manifests itself not only in the abstract-centered production of individuals and societies, but also in the many disciplines from which they derive employment and economic income. It is precisely in this combination that the title of creative industries emerges. Creative industries is an employment policy formed in Europe in the 1990s, especially in the UK, with various professions such as art, media, design and software technologies at its center. This policy encourages innovation and creativity in these fields, enabling both individuals and societies to realize their creative potential. These industries are concentrated in areas such as art, design, media, advertising, software development and entertainment, transforming individual creativity into social and economic value added. By integrating the aesthetic and intellectual talents of individuals into commercial products and services, creative industries encourage innovation and increase cultural wealth. With the advancement of technology, it also manifests itself strongly in the digital world. This digitalization has led to the transformation of the creative industries. Artworks are exhibited on digital platforms, music is distributed digitally, movies and games are consumed on digital platforms. However, one of the most exciting aspects of this digital transformation is the creation of a new digital universe called the Metaverse. The Metaverse is a vast and interactive digital universe that goes beyond the traditional internet, created by the convergence of 3D virtual worlds. In this universe, people can interact, collaborate, have fun and even trade, just like in the real world. For the creative industries, the Metaverse offers new and exciting opportunities. Art galleries and museums can offer visitors a more in-depth look at artworks through virtual reality technology. Live performances can take place in virtual spaces and audiences can interact through their digital avatars. Film and television producers can experiment with new genres, offering audiences the opportunity to participate in stories and have interactive experiences. This new digital universe enables the titling of artworks as NFTs (Non-Fungible Token), the staging of virtual concerts and exhibitions, and users creating and trading their own content. For example, digital artists selling their works as NFTs creates a new paradigm in the art market and enables artists to directly monetize their works. In this respect, the NFT topic in the Metaverse is closely related to the creative industries. Another topic that links NFTs with creative industries is concept design. Concept design refers to the creative process that determines the visual and functional foundations of a work or product. In this process, the design of characters, spaces, objects and other visual elements ensures the aesthetic and narrative integrity of the work. Concept design is generally used in cartoons and animations, digital games, motion pictures and fictional projects. Projects that go through this stage are usually able to connect with their audience or buyer much more easily, leading to greater success in terms of economic gain. In the Metaverse, visuals that are deepened in terms of content, when offered for sale as NFTs, can enable buyers to connect more easily and can be expected to generate more revenue in sales. The concept design process in NFTs, which is the artistic production area of the Metaverse, which is a new approach within the scope of creative industries, is an area worthy of research, both because of its creative and innovative side, and considering its economic benefits.