Lise öğrencilerinde sosyal medya kullanımının insani değerlere etkisinin incelenmesi (Zonguldak örneği)
Examining the impact of social media use on human values in high school students (The case of Zonguldak)
  1. Tez No: 890668
  2. Yazar: SENA HALLAÇ EMCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH AYBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Değerler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, lise öğrencilerinin sosyal medya kullanımının insani değerlere etkisi incelenmiştir. Araştırma, 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında Zonguldak il merkezinde öğrenim gören ve basit rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen 3 lise ve 674 öğrenci ile sosyal medya üzerinden uygulanan anket yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada, öğrencilerin sosyal medyadaki insani değer algılarını belirlemede Kılıçer vd. tarafından geliştirilen Siber İnsani Değerler Ölçeği (SİDÖ) ve Özgenel vd. tarafından hazırlanan Ergenler İçin Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (ESBMÖ) kullanılmıştır. İlgili ölçeklerin örneklem gruba uygulanmasıyla elde edilen veriler SPSS-27 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmadaki analizler kapsamında, Bağımsız Örneklem T-Testi, One-Way ANOVA Analizi, non-parametrik Kruskal Wallis-H analizi ve Pearson Korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonunda sosyal medya kullanımı süresi arttıkça lise öğrencilerinin insani değerler ölçeklerinden aldıkları puanların bazı alt boyutlarda düştüğü görülmüştür. Elde edilen bulgulara dayanarak çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of social media use on the human values of high school students was examined. The research was conducted during the 2022-2023 academic year with a survey administered via social media to 674 students from three high schools in Zonguldak city center, selected through simple random sampling. To determine students' perceptions of human values on social media, the Cyber Human Values Scale (CHVS) developed by Kılıçer and the Social Media Addiction Scale for Adolescents (SMASA) prepared by Özgenel were used. The data obtained from applying these scales to the sample group were analyzed using the SPSS-27 program. As part of the analysis, Independent Samples T-Test, One-Way ANOVA, non-parametric Kruskal Wallis-H analysis, and Pearson Correlation analysis were conducted. At the end of the research, it was found that as the duration of social media use increased, the scores of high school students on certain sub-dimensions of the human values scales decreased. Based on the findings, various recommendations were developed.