Seyahat temalı mobil uygulamaların kullanıcıların seyahat sürecindeki kararlarına etkisi ve kullanıcı beklentileri
Effects of travel-themed mobile applications on users' decisions in the travel process and user expectations
  1. Tez No: 890697
  2. Yazar: ŞABAN EYÜP ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAĞMUR ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik ve Yenilik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Girişimcilik ve Yenilik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı, seyahat temalı mobil uygulamaların kullanıcıların seyahat süreçlerindeki kararlarına olan etkisini incelemektir. Çalışma, seyahat sürecinde mobil uygulamaların kullanıcı davranışlarına ve karar verme süreçlerine olan etkisini belirlemek amacıyla tasarlanmıştır. Araştırma, kullanıcıların seyahat öncesi, seyahat esnası ve seyahat sonrası mobil uygulama kullanım motivasyonlarını ve bu uygulamaların karar süreçlerine olan etkilerini anlamak için yapılmıştır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, seyahat ve turizm kavramları ve bu kavramların tarihsel gelişimi ele alınmıştır. İkinci bölümde, seyahat ve turizm sektöründe dijital dönüşüm ve mobil teknolojilerin rolü incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, kullanıcıların seyahat süreçlerindeki mobil uygulama kullanımı üzerine yapılan anket sonuçları analiz edilmiştir. Araştırmada kullanılan veri toplama aracı olarak demografik sorular ve 5'li Likert tipi sorulardan oluşan bir anket kullanılmıştır. Araştırma kapsamında kolayda örnekleme yöntemi kullanılmış ve veriler çevrim içi platformlar aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, T testi, ANOVA ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, kullanıcıların seyahat süreçlerinde en çok otel rezervasyonu, uçak bileti, araç kiralama ve navigasyon hizmetleri sunan mobil uygulamaları tercih ettikleri belirlenmiştir. Kullanıcılar bu uygulamaları seyahat öncesinde bilgi toplama, seyahat esnasında yön bulma ve planlama, seyahat sonrasında ise deneyimlerini paylaşma amacıyla kullanmaktadırlar. Mobil uygulamaların kullanıcıların seyahat kararlarında önemli bir rol oynadığı ve bu uygulamaların kişiselleştirme özelliklerinin kullanıcı tercihlerini etkilediği tespit edilmiştir. Teknolojik gelişmelerin seyahat süreçlerinde aktif olarak kullanılmaya başlanması, uçtan uca hizmet sağlayan yeni mobil uygulama girişimlerinin de önünü açacaktır. Bu çalışma, seyahat temalı mobil uygulamaların turizm sektöründeki dijital dönüşüme katkılarını ve kullanıcılar üzerindeki etkilerini ortaya koymakta, aynı zamanda bu alanda yapılacak gelecekteki araştırmalara ve uygulama geliştiricilerine önemli stratejik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of travel-themed mobile applications on users' decision-making processes during their travels. It is designed to identify how these apps influence user behavior and decision-making throughout the travel process. The research seeks to understand users' motivations for using mobile apps before, during, and after their trips, and how these apps affect their decision-making. The study is divided into three main sections: the first explores the concepts of travel and tourism and their historical development; the second investigates digital transformation and the role of mobile technologies in the travel and tourism sector; and the third analyzes survey results on mobile app usage during travel. Data were collected using a questionnaire with demographic questions and 5-point Likert scale items, employing convenience sampling and online platforms. Descriptive statistics, T-tests, ANOVA, and correlation analysis were used to analyze the data. Results indicate that users predominantly prefer mobile apps for hotel reservations, flight bookings, car rentals, and navigation services during their travels. These apps are used for information gathering before the trip, navigation and planning during the journey, and sharing experiences afterward. The study finds that mobile apps play a significant role in travel decisions, with personalization features notably influencing user preferences. The active use of technological advancements in travel processes is expected to lead to new mobile applications offering end-to-end services. This research highlights the contribution of travel-themed mobile apps to digital transformation in the tourism sector and provides important strategic recommendations for future research and app developers.