Kedi, köpek sahiplerinin analjezi, anestezi ve anti-inflamatuar uygulamalarına karşı tutumları
Attitudes of cat and dog owners towards analgesia, anesthesia and anti-inflammatory applications
  1. Tez No: 890726
  2. Yazar: TUĞÇE KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde pet hayvan popülasyonunun giderek artmasıyla birlikte bu alanda kullanılan ağrı kesici, anestezik, anti-inflamatuar ilaçların kullanımı da artış göstermektedir. Bu araştırmada, veteriner kliniklerinde sıklıkla başvurulan analjezi, anestezi ve anti- inflamatuar uygulamalarına karşı pet hayvan sahiplerinin tutumlarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma materyalini, Eskişehir, Bilecik, Aydın illerinde yaşayan toplam 437 adet pet hayvan sahibiyle yapılan anket çalışmasından elde edilen veriler oluşturmuştur. Hasta sahiplerine konuyla alakalı, demografik özellikleri hariç 32 soru yönlendirildi. Veriler SPSS istatistik programıyla analiz edildi. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında ankete katılan hayvan sahiplerinin %62'sinin kadın, yaş ortalamasının 31,1, aylık ortalama gelirin 21.615 TL olduğu saptanmıştır. Bu araştırmaya katılan hayvan sahiplerinin büyük kısmının (%49,7) büyükşehirlerde yaşadığı ve çoğunluğunun (%42,5) özel sektörde çalıştığı tespit edildi. Hasta sahiplerinin %59,3'ünün halen kedi sahibi, %37,2'sinin halen köpek sahibi olduğu belirlendi. Ankette yer alan diğer ölçeklerin analizi sonucunda hasta sahiplerinin özellikle cerrahi operasyon sonrası ağrı kesici kullanımını gerekli bulduğu ancak tedavi maliyetlerinin önemli olduğu ve önceden bu maliyetler hakkında bilgilendirilmek istenildikleri görüldü. Ayrıca hasta sahiplerinin büyük bölümü kullanılan ağrı kesici, anestezik ve yangı giderici ilaçların yan etkilerinin yüksek olduğunu düşünmektedir. Sonuç olarak, ülkemizde artan pet hayvan sahibi sayısı ve bilinç düzeyi sebebiyle veteriner kliniklerinde kullanılan, ağrı kesici, anestezik, anti-inflamatuar ilaçlara duyulan ihtiyaçta artmıştır. Bu sebeple veteriner hekimlerin bu ilaçların kullanımı ile ilgili daha kapsamlı bilgiye sahip olmaları, hasta sahiplerini olası yan etkiler ve tedavi maliyetleriyle ilgili daha ayrıntılı bilgilendirmesi gerekliliği bu çalışmayla ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the increasing pet population in today's society, the use of analgesics, anaesthetics, and anti-inflammatory drugs in veterinary clinics has been on the rise. This research aims to determine the attitudes of pet owners towards commonly used analgesic, anaesthetic, and anti-inflammatory applications in veterinary clinics. The research material consists of data obtained from a survey conducted with a total of 437 pet owners living in the provinces of Eskişehir, Bilecik, and Aydın. Thirty-two questions were directed to the pet owners, excluding demographic characteristics, regarding the subject. The data were analysed using the SPSS statistical program. The results of the research indicate that 62% of the participating animal owners are female, with an average age of 31.1 and an average monthly income of 21,615 TL. The majority of the participants (49.7%) reside in metropolitan areas, and a significant portion (42.5%) work in the private sector. It was determined that 59.3% of the pet owners currently own cats, while 37.2% own dogs. Analysis of other scales in the survey revealed that pet owners find the use of analgesics, especially after surgical operations, necessary, but they emphasise the importance of costs and express a desire to be informed about these costs in advance. Additionally, a large proportion of pet owners believe that the side effects of the used analgesics, anaesthetics, and anti-inflammatory drugs are high. In conclusion, due to the increasing number of pet owners and awareness levels in our country, the need for analgesics, anaesthetics, and anti-inflammatory drugs used in veterinary clinics has increased. Therefore, it is emphasised in this study that veterinarians need to have more comprehensive knowledge about the use of these drugs and inform pet owners more thoroughly about possible side effects and costs.