El-Ezheri'nin Meʿâni'l-Kırâʾât adlı eserinin kırâatlerin hücceti açısından incelenmesi
An examination of al-Ezhari's work called Meʿâni'l-Kirâʾât in terms of proof of the qiraats
- Tez No: 890744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİŞAH SAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kur’ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat İlmi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, III/IV. yüzyıl kırâat ve dil âlimlerinden Ezherî'nin Kitâbü Meânî'l-Kırâât isimli eserinde yer alan kırâat düşünce tarzının belirlenmesi ve kırâatlerin hüccetinde yer alan ihticac metotlarının tespitini amaçlamaktadır. Ezherî'nin eserinde zikrettiği kırâatlerin Arap diliyle olan münasebeti açısından kırâat dilbilim (sarf-nahiv), kırâat-lehçe, kırâat-belâgat ve kırâat- Arap şiiri ilişkisinin incelendiği araştırmada, öncelikle Ezherî'nin hayatı hakkında ve ilmî şahsiyeti üzerinde durulmuştur. Ana teması itibariyle ise çalışmada Ezherî'nin kırâat ilmindeki konumu, kırâatlerin ihticacında kullandığı kaynakları ve kırâatleri naklediş tarzı üzerinde durulmuştur. Ayrıca Ezherî'nin Kitâbü Meânî'l-Kırâât isimli eserinde kırâat farklılıklarından kaynaklı mana takdirlerinin neler olduğu, başta dilbilimsel hüccetler olmak üzere Arap şiiri, lehçe ve belağat gibi hüccetler çerçevesinde kırâatleri nasıl işlediğini muasırı olan İbn Zencele ve İbn Hâleveyh gibi aynı tarzda eserler yazmış olan diğer kırâat âlimlerinin kaynaklarıyla mukayese edilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the way of thinking of qiraat in the Kitāb al-Maānī al-Kırāāāt of al-Azharī, one of the scholars of Qiraat and language of the III/IVth century, and to determine the methods of ihticac in the proof of qiraat. In the study, which examines the relationship between qiraat and linguistics (sarf-nahiv), qiraat and syllabary, qiraat and rhetoric, qiraat and rhetoric, and qiraat and Arabic poetry in terms of the relationship of the qiraat mentioned by al-Azharī in his work with the Arabic language, first of all, al-Azharī's life and scholarly personality were emphasised. In terms of its main theme, the study focuses on al-Azharī's position in the science of Qira'ah, the sources he used in the ihticac of the Qira'ahs and the way he conveyed the Qira'ahs. In addition, al-Azharī's appreciation of the meanings arising from the differences of the qiraat and how he used the qiraat within the framework of the transmitted huccats, which are primarily philological, Arabic poetry and dialectal, have been examined by comparing them with other qiraat sources that are contemporaries and written in the same style.