Covİd-19 pandemi dönemindeki çalışma modellerinin kamu çalışanları ve yönetim üzerindeki etkisi : Kahramanmaraş örneği
The impact of covid-19 pandemic working models on public employees and management: Case of Kahramanmaraş
- Tez No: 890762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRKEMLİ KAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
COVID-19 pandemisi, hızla yayılması ve ölümcül bir salgın olması sebebiyle insanların fiziksel sağlığının yanında ruhsal sağlığını da önemli ölçüde tehdit eden bir salgındır. Salgınla birlikte insanlarda korku, stres, endişe artmış olup, depresyon, anksiyete vb. psikolojik sorunlar ortaya çıkmıştır. COVID-19 pandemisi ile mücadele kapsamında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de online çalışma ve eğitim dönemine geçilmiştir. Tüm çalışanların evden çalışmaya başladığı, yüz yüze etkileşimin ve iletişimin nerdeyse yok olduğu, bütün eğitim sisteminin“online”olduğu zorunlu bir dönüşüm süreci haline gelmiştir. COVID-19 pandemisinin toplumların ve devletlerin mevcut durumlarını kalıcı olarak değiştireceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, kamu çalışanlarının COVID-19 ile ilgili tepki ve korku düzeyleri tetkik edilerek, COVID-19 pandemi döneminde zorunlu olarak uygulanan çalışma modellerinin incelenip, bu modellerin olumlu ve olumsuz etkilerinin kamu çalışanları ve yönetim açısından araştırılmasıdır. Araştırma verileri kolayda örnekleme yöntemiyle Kahramanmaraş'ta görev yapan 385 kamu personelinden yüz yüze anket tekniği ile elde edilmiştir. Parametrik olarak elde edilen veriler normal dağılım göstermiştir. Verilerin analizinde, farklılıkların incelenmesinde iki değişkenliler de Bağımsız Örneklem T testi, ikiden fazla değişkenler arasındaki farklar ise Tek Yönlü Varyans (ANOVA) ile incelenmiştir. Değişkenler arasındaki ilişki incelemesinde Pearson Korelasyon analizi kullanılmış; ayrıca iki değişkenli ki kare analizi yapılmıştır. Veriler IBM SPSS 23.0 ve AMOS 23.0 istatistik programları ile analiz edilmiştir. Araştırma pandemi sonrası yapılmış olmasına rağmen katılımcıların COVID-19'a karşı olan tepki ve korku algılarının hala orta düzeyde olduğu bulgulanmıştır. Çalışmaya katılan kamu çalışanlarının COVID-19 dönemi uygulanan çalışma modellerinin etkisi çerçevesinde motivasyon algılarının ve iş tatmin algılarının da orta düzeyde olduğu saptanmıştır. Kamu çalışanlarının algılarına göre COVID-19 korkusu ile tepkisi arasında orta düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. COVID-19 dönemi uygulanan çalışma modellerinin etkisi çerçevesinde motivasyon ile tepki arasında orta düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. İş tatmini ile motivasyon değişkenleri arasında yüksek düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic is an epidemic that significantly threatens people's mental health as well as their physical health, as it spreads rapidly and is a deadly epidemic. With the epidemic, fear, stress and anxiety have increased in people, leading to depression, anxiety, etc. Psychological problems have emerged. As part of the fight against the COVID-19 pandemic, an online working and education period has been started in our country, as well as all over the world. It has become a necessary transformation process in which all employees have started to work from home, face-to-face interaction and communication have almost disappeared, and the entire education system has become“online”. It is thought that the COVID-19 pandemic will permanently change the current situation of societies and states. The purpose of this study is to examine the reaction and fear levels of public employees regarding COVID-19, to examine the working models that were mandatory during the COVID-19 pandemic period, and to investigate the positive and negative effects of these models in terms of public employees and management. The research data was obtained by face-to-face survey technique from 385 public personnel working in Kahramanmaraş, using convenience sampling method. The data obtained parametrically showed normal distribution. In the analysis of the data, the differences between two variables were examined with the Independent Sample T test, and the differences between more than two variables were examined with One-Way Variance (ANOVA). Pearson Correlation analysis was used to examine the relationship between variables; Additionally, bivariate chi-square analysis was performed. Data were analyzed with IBM SPSS 23.0 and AMOS 23.0 statistical programs. Although the research was conducted after the pandemic, it was found that the participants' reactions and fear perceptions towards COVID-19 were still at a moderate level. It was determined that the motivation perceptions and job satisfaction perceptions of the public employees participating in the study were at a medium level within the framework of the impact of the working models implemented during the COVID-19 period. According to the perceptions of public employees, there was a moderate positive and significant relationship between fear and reaction to COVID-19. It has been determined that there is a moderately positive and significant relationship between motivation and response within the framework of the impact of the working models implemented during the COVID-19 period. It has been found that there is a highly positive and significant relationship between job satisfaction and motivation variables.