Alman müsteşrik Harald Motzki'nin hadis ilmine yaklaşımının değerlendirilmesi
Evaluation of the German orientalist Harald Motzki's approach to the science of hadith
  1. Tez No: 890766
  2. Yazar: GÜL AYŞE SOYHUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KARAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Batı'da uzun zamandır icra edilmesine rağmen, hadis araştırmalarının bir bilim dalı haline gelmesi, 19. yüzyılda gerçekleşmiştir. Hadisin İslâm dinindeki ehemmiyetini kavramış olan oryantalistler, çok geçmeden hadisleri tahlil etme ve tarihî olup olmadığını tespit etme yöntemleri geliştirmişlerdir. Goldziher (1850-1921), Batı'da hadis araştırmalarını, tarihî tenkit metodunu geliştirerek belli bir sisteme oturtan kurucularındandır. O ve ardından gelen takipçileri hadislere aşırı şüphe ile yaklaşmaları ve aksini ispatlayacak bir delil olmadıkça rivâyetleri uydurma kabul etmeleriyle dikkat çekmektedirler. Bu oryantalistler, hadislerin tarihlendirmesinde sadece metni, sadece isnâdı, eserleri ve hem isnâd hem de metni merkeze alarak hadisleri farklı şekilde tarihlendirmişlerdir. Batı dünyasında hadis araştırmaları bu minvalde devam etmemiş, daha ılımlı ve objektif bakış açısına sahip müsteşrikler de oryantalist paradigmadan neşet etmeye başlamıştır. Bunlardan biri ve belki de en önemlisi Alman oryantalist Harald Motzki'dir (1948-2019). Müslümanlara ve Müslüman kaynakları incelemelerine yeni bir bakış açısı getiren Motzki, İslâmî eserler hakkında yaptığı çalışmalarla İslâm dünyasında tanınmıştır. Bu araştırmada Motzki tanıtılmış, Hadis ilmi kapsamında tartışmaları ile görüşleri açıklanmış ve getirdiği yenilikler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although it had been practiced in the West for a long time, it was only in the 19th century that hadith studies became a branch of science. Orientalists, who realized the importance of hadith in the Islamic religion, soon developed methods of analyzing hadiths and determining whether they were historical or not. Goldziher (1850-1921) was one of the founders of hadith research in the West, who developed the method of historical criticism and put it into a certain system. He and his followers are notable for their extreme skepticism towards hadiths and their acceptance of narrations as fabricated unless there is evidence to the contrary. These orientalists dated the hadiths differently by focusing only on the text, only on the isnād, works, and both the isnād and the text. Hadith research in the Western world did not continue in this vein, and hadith scholars with a more moderate and objective point of view began to emerge from the orientalist paradigm. One of them, and perhaps the most important one, was the German orientalist Harald Motzki (1948-2019). Motzki, who brought a new perspective to the study of Muslims and Muslim sources, became known in the Islamic world with his studies on Islamic works. This study presents Motzki, explains his discussions and views within the scope of the science of Hadith, and examines the new approaches he introduced.