Tavşanlarda oluşturulan nazal septal perforasyon modelinde nazal centella asiatica uygulamasının nazal septal mukozadaki yara iyileşmesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of application of nasal centella asiatica on wound healing in the nasal septal mucosa in a nasal septal perforation model in rabbits
  1. Tez No: 890889
  2. Yazar: BUŞRA AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA KÜLEKÇİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
TÜRKÇE ÖZET AMAÇ: Çalışmamızda, deneysel olarak tavşanlar üzerinde oluşturulan septum perforasyon modelinde Centalla asiatica'nın intranazal olarak uygulanmasının yara iyileşmesi üzerine olan etkisinin makroskobik ve histopatolojik açıdan değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda 18 adet erkek 3000-4000 gr ağırlığında 9-10 aylık Yeni Zellanda suşu tavşan kullanıldı. Her grupta 6'şar tavşan olacak şekilde randomize olarak kontrol grubu sıvı parafin (A), sham grubu (B), ilaç etken grup centella asiatica grubu (C) olarak 3 gruba ayrıldı. Tüm gruplarda tavşanların sol nazal kavitesinden girilerek kolumellanın 0,5 cm gerisinden, punch yardımıyla 0,5 cm çapında perforasyon oluşturuldu. Perforasyon sonrası Grup A'ya hemostatik jelatin sünger üzerine 1 gram sıvı parafin, Grup C'ye benzer şekilde jelatin sünger üzerine 1 gram Centella Asiatica (Madecassol®) sürülerek tavşanların sol nazal pasajına her gün aynı uygulayıcı tarafından aynı saatte yerleştirildi. Grup B'ye ise perforasyon sonrası hiçbir işlem uygulanmadı. 14. günün sonunda yüksek doz anestezikle tavşanlar sakrifiye edildi. Tavşan nazal septumları tümden eksize edildi. Çıkarılan septumlardan en az 10x10 mm boyutlu perforasyon alanını tümden içeren speysmenler oluşturularak makroskobik ve histopatolojik olarak değerlendirildi. BULGULAR: Eksize edilen septum örneklerinde yapılan analizde epitel rejenerasyonu, epitel dejenerasyonu, fibroblast sayısı, kolajen yoğunluğu, kapiller damar yoğunluğu, akut iltihap hücresi, kronik iltihap hücresi, dev hücre varlığı, eozinofil miktarı, granülasyon dokusu miktarı ile kıkırdak rejenerasyonu ve kıkırdak dejenerasyonu histopatolojik açıdan değerlendirildi. Defektin makroskobik kapanması açısından gruplar birbirleriyle kıyaslanarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIM: In our study, it was aimed to investigate the effect of intranasal administration of Centella asiatica on wound healing in a septal perforation model experimentally induced in rabbits, from both macroscopic and histopathological perspectives. MATERIALS AND METHODS: In our study, 18 male New Zealand strain rabbits, weighing 3000-4000 g and aged 9-10 months, were used. With 6 rabbits in each group, they were randomly divided into 3 groups: control group liquid paraffin (A), sham group (B), drug active group centella asiatica group (C). In all groups, a perforation with a diameter of 0.5 cm was created using a punch, entering through the left nasal cavity of the rabbits, 0.5 cm behind the columella. After perforation, 1 gram of liquid paraffin was applied on a hemostatic gelatin sponge in Group A, and similarly to Group C, 1 gram of Centella Asiatica (Madecassol®) was applied on a gelatin sponge and placed in the left nasal passage of the rabbits by the same practitioner at the same time every day. No procedure was applied to Group B after perforation. At the end of the 14th day, the rabbits were sacrificed with high doses of anesthetic. Rabbit nasal septums were completely excised. Specimens containing the entire perforation area of at least 10x10 mm in size were created from the removed septums and evaluated macroscopically and histopathologically. RESULTS: In the analysis of the excised septum samples, epithelial regeneration, epithelial degeneration, fibroblast count, collagen density, capillary density, presence of acute inflammatory cells, presence of chronic inflammatory cells, presence of giant cells, amount of eosinophils, amount of granulation tissue, cartilage regeneration, and cartilage degeneration, as well as macroscopic closure of the defect, were compared among the groups.