Adölesanlarda ekran bağımlılık düzeylerinin beslenme alışkanlıkları ile ilişkisi
The relationship between screen addiction levels and dietary habits in adolescents
  1. Tez No: 890903
  2. Yazar: SENA KÖNDEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEGİN ALMASİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma ekran bağımlılığı ve adölesan bireylerin beslenme alışkanlıkları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yürütümüştür. Araştırma İstanbul ilinde, Mehmet Emin Saraç İmam Hatip Lisesi ve Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesinde eğitim alan gönüllü 890 kadın ve erkek lise öğrencisi arasında gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların akıllı telefon bağımlılığını ölçmek için Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği, bilgisayar ve bilgisayar oyun bağımlılığını ölçmek için Bilgisayar Bağımlılığı Ölçeği ve yeme davranışlarını saptamak adına Yeme Bağımlılığı Saptama Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların yaş ortalamaları (16,32±1,33) yıl, beden kütle indeksi (BKİ) ortalaması ise 22,38±3,77 olarak saptanmıştır. Kadın katılımcıların bilgisayar bağımlılığı puanı ortalama 69,12±12,74 iken erkek katılımcıların 70,28±15,19 olarak bulunmuştur (p>0,05). Kadın katılımcıların akıllı telefon bağımlılığı puanı ortalama 29,28±8,34 erkeklerin ise 29,55±8,75 olarak saptanmıştır (p>0,05). Kadın katılımcıların yeme davranışı saptama ölçeği puanı ortalama 305,63±47,38 iken erkeklerin 299,76±56,56 olarak saptanmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study managed to control the distance between screen switching and adolescent,intervals. This research was conducted among 900 volunteer female and male high school graduates studying at Mehmet Emin Saraç Imam Hatip High School and Beyoğlu Anatolian High School in Istanbul. The Smartphone Addiction Scale was used to measure participants' smartphone violence, the Computer Addiction Scale was used to measure computer and computer game capacity, and the Eating Addiction Detection Scale was used to detect eating disorders. The average age of the participants was (16.32±1.33) and the BMI was 22.38±3.77. While the average computer money of female players is 69.12±12.74, it is 70.28±15.19 for men (p>0,05). Women agree that the average smartphone price is 29.28±8.34, while it is 29.55±8.75 (p>0,05). The average speaking performance of women was 305.63±47.38 and 299.76±56.56 (p>0,05).