Siber saldırılara cevap olarak meşru savunma ve güç kullanmanın meşruiyeti: Yumuşak hukukun gri alanında gezinmek
Legitimate defense and the legitimacy of the use of force in response to cyber attacks: Navigating the gray area of soft law
- Tez No: 891008
- Danışmanlar: PROF. DR. CENAP ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Siber savaş günümüzde gelişen teknolojiler ile ortaya çıkan geleneksel savaşın yerini alan bir çatışma türüdür. Siber silahların geleneksel silahlardan farklı olması ve devletlerin kritik altyapılarına saldırı yapabilme kapasitesine sahip olması nedeniyle kontrol altında tutulması önem arz etmektedir. Siber saldırıların devletler açısından büyük etkiler yaratması nedeniyle silahlı saldırı olarak kabul edilip edilmemesi konusu büyük tartışma yaratmaktadır. Bu durum hem ulusal hem de uluslararası alanda siber saldırılar ile ilgili hukuk kuralı koyma anlamında büyük değişimleri beraberinde getirmiştir. Tallinn Manual ve Budapeşte Sözleşmesi uluslararası alanda yapılan sözleşmeler iken NIS Directive (Network and Information Security Directive veya Ağ ve Bilgi Güvenliği Yönergesi) ve Cyber Act (Siber Güvenlik Yasası) Avrupa Birliği sınırları içinde oluşmuş hukuk kurallarını içermektedir. Siber alan ile ilgili bu sözleşmeler yumuşak hukukun bir parçası olmuştur. Devletler siber saldırıların uluslararası hukuktaki yerini sert hukuk kapsamında değerlendirmekte zorlanabilmektedir. Fakat yumuşak hukuk uygulamalarının sert hukuka evrilebildiği örnekler uluslararası ilişkilerde yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı, devletlerin bir siber saldırıyla karşılaştığı zaman Birleşmiş Milletler Sözleşmesi'nin 51.maddesine dayanarak meşru müdafaa ve kuvvet kullanma hakkının olup olmadığını ve yumuşak hukuk kurallarının siber saldırılarda mevzuat oluşturma konusunda etkili olup olmadığını nitel yöntem kullanarak incelemektir.
Özet (Çeviri)
Cyber warfare is a type of conflict that replaces traditional warfare, which has emerged with developing technologies today. It is important to keep cyber weapons under control because they are different from traditional weapons and have the capacity to attack the critical infrastructures of states. Since cyber attacks have great effects on states, the issue of whether they should be considered as armed attacks or not creates great debate. This situation has brought about major changes in terms of establishing legal rules regarding cyber attacks both nationally and internationally. While the Tallinn Manual and the Budapest Convention are international agreements, the NIS Directive (Network and Information Security Directive) and the Cyber Act include the legal rules formed within the borders of the European Union. These agreements regarding cyberspace have become part of soft law. Cyber attacks have a place in international relations. States may have difficulty evaluating this issue within the scope of hard law. However, there are examples in international relations where soft law practices can evolve into hard law. The purpose of this study is to examine whether states have the right to self-defense and use force based on Article 51 of the United Nations Charter when faced with a cyber attack, and whether soft law rules are effective in creating legislation on cyber attacks, using a qualitative method.