Siber terörizmle mücadele ve Uluslararası Hukuk
Fight against cyber terrorism and International Law
- Tez No: 397660
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FETHULLAH BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yirmi birinci yüzyılda bilgi teknolojisi hayatımızın tüm alanlarını kapsayacak şekilde hızla gelişmektedir. Bu teknolojiler, bir yandan fırsatlar yaratırken, diğer yandan da birçok tehditler ortaya çıkarmaktadır. Siber eylemler ve ülkelerin altyapılarına karşı saldırılar da bu tehditlere dahildir. Söz konusu siber eylemler, devletlerin milli güvenliğine karşı en ciddi tehditleri oluşturmaktadır. Bu saldırılar, en az riskle, ekonomik ve kolay bir şekilde, başka ülkelere en fazla tehlikeyi yaratabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, siber eylemin, siber terörizm ve saldırı eylemi oluşturup oluşturmadığı ve saldırı durumunda meşru müdafaa hakkının uygulanabilirliği incelenmektir. Bu kapsamda ilk olarak, siber eylemler terörizm teşkil eder mi? sorusuna cevap aranmaktadır. Buna ilişkin siber eylemin tanımı, etkisi ve çeşitleri, siber terörizmin tanımı incelenmiştir. İkinci olarak, siber terörizmin uluslararası bir suç olup olmadığı tartışılmaktadır. Bu kapsamda, öncelikle terörizmin uluslararası bir suç olup olmadığı üzerinde durulmakta, daha sonra ise, siber terörizm Uluslararası Ceza Mahkemesini kuran Roma Statüsü çerçevesinde değerlendirilmektedir. Son olarak ise, devletler veya devlet-dışı aktörler tarafından yapılan siber eylemlerden dolayı belli bir devletin sorumlu tutulabileceği konusu tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the twenty first century, information technology has developed rapidly to cover all areas of our life. These technologies, creates many opportunities in one side, raises many threats on the other side. All cyber attacks against the infrastructure of the countries are also included in these threats. Also, cyber attacks, constitutes the most serious threats against the national security of the states. These attacks, with minimal risk, cheap and easy way, could create maximum danger to the other countries. The purpose of this study is to analyze the cyber terrorism and cyber aggression. In the first part of the study, the scope of cyber attacks which forms cyber terrorism or not, is discussed. In this context, definition of cyber attack, its kinds and influences, and definition of cyber terrorism is examined. In this section some cyber attack events are also briefly mentioned. In the second part of the study, cyber terrorism as an international crime is discussed. This section including the cyber terrorism issue in Rome Statute is considered. In the third and final part of the study, examining the liability imposes on the states or non-states actors which conducted cyber attacks. In case of cyber aggression, the applicability of right of self defense is discussed.