Ekstrakorporeal dolaşım esnasında uygulanan femoral ven kanülasyonu ile santral ven kanülasyonun karaciğer fonksiyonları üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of femoral vein cannulationversus central vein cannulation on liver functions duringextracorporeal circulation
  1. Tez No: 891035
  2. Yazar: HASAN YILAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ORHAN BOZOĞLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kalbin pompalama işlevinin, kandaki gaz değişiminin geçici bir süre kalp akciğer makinesi dediğimiz mekanik bir sistemle yapılmasına kardiyopulmoner bypass veya Ekstrakorporeal dolaşım (EKD) adı verilir. Düşük kardiyak debiye bağlı hipoperfüzyon EKD'nin en önemli komplikasyonlarındandır. EKD sonrası karaciğer fonksiyon testlerinin yükselme sıklığı % 25-35'tir. Kanül çapının yanlış seçimi veya kanülün yanlış konumlandırılması venöz dönüşte azalmaya ve hipoperfüzyona neden olmaktadır. Femoral ven kanülasyon yöntemi ile açık kalp ameliyatı yapılan hastalarda venöz drenaj farkından dolayı hipoperfüzyon ve buna bağlı karaciğer enzimlerinde yükselme beklenmektedir. Bu çalışmamızda venöz kanülasyon yöntemlerinden femoral ven kanülasyonu ve santral ven kanülasyonu yapılan hastarda karaciğer fonksiyon testlerine etkiler araştırılmıştır. Çalışmada 36 hastanın verileri kullanılmıştır. Çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi kliniğinde kalp ameliyatı yapılan vakalar dahil edilmiştir. Hastaların cinsiyet, yaş, kros klemp süreleri, yoğun bakım süreleri, pompa süreleri, kanülasyon yöntemleri preoperatif dönem Laktat, ALT ve AST değerleri, postoperatif AST, ALT ve Laktat değerleri retrospektif ve randomize biçimde kayıt altına alınmıştır. Kanülasyon yöntemine göre operasyon öncesi ve sonrası AST, ALT ve Laktat değerlerinde değişikliliğin var olup olmadığını tespit etmek için yapılan analizler sonucunda gruplar arasında belirgin farklılık saptanmadı. Kanülasyon yöntemine göre pompa süresi, kross klemp süresi ve yoğun bakım süresinde değişiklik olup olmadığını belirlemek nedeniyle yapılan istatistiksel analiz neticesinde femoral ven kanülasyonu uygulanan hastalarda pompa süresinin daha yüksek, santral ven uygulanan hastalarda ise kross klemp süresinin ve yoğun bakım süresinin daha yüksek bulunduğu saptansa da gruplar arasındaki değişikliğin istatistiksel anlamda belirgin olmadığı ve anlamlı bulunmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Open heart surgery could not develop for a long time. However, the discovery of the heart-lung machine and the discovery of extracorporeal circulation made development possible. Extracorporeal circulation takes over the duties of the lungs and heart during surgery. Since it is difficult to perform surgery on a working heart, a cross clamp is needed to make the operating area bloodless. Extracorporeal circulation often reduces blood flow to the organs. In this study, the effects on liver function tests in patients who underwent femoral vein cannulation and central vein cannulation, which are cannulation methods, were investigated. Data from 36 patients were used in the study. Cases that underwent cardiac surgery at Gaziantep University Hospital Cardiovascular Surgery Clinic were included in the study. The patients' gender, age, cross-clamping times, intensive care periods, pump times, cannulation methods, preoperative Lactate, ALT and AST values, and postoperative AST, ALT and Lactate values were recorded retrospectively and randomly. As a result of the analyzes performed to determine whether there were changes in AST, ALT and Lactate values before and after the operation according to the cannulation method, no significant difference was detected between the groups. As a result of the statistical analysis conducted to determine whether there is a change in pump time, cross-clamp time and intensive care time according to the cannulation method, it was determined that the pump time was higher in patients with femoral vein cannulation, and the cross-clamp time and intensive care time were higher in patients with central vein application. It was observed that the change was not statistically significant and was not found to be significant.