1970 öncesi çağdaş Türk seramik sanatçıları
Contemperary Turkish ceramics art before 1970
- Tez No: 89105
- Danışmanlar: PROF. SEVİM ÇİZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Çağdaş Türk Seramiği Hakkı İzzet, Vedat Ar, İsmail Hakkı Oygar ve Füreyya Korai'la başlayan altmış yıllık bir olgu. Oysa Anadolu'da M.Ö. 10.000 yılından bu yana seramik yapılıyor. Hakkı İzzet, Vedat Ar, İsmail Hakkı Oygar ve Füreya Koral' m Fransa ve Almanya'da aldığı seramik eğitiminin ardından, Çağdaş ve batılı sanat anlayışının Türkiye'ye gelmesi ve bu işi yapan kişilerin özgün kişilikleri ile seramiği, çağdaş sanat objesine dönüştürdü. 1950 'den sonra Hakkı İzzet, Füreya Koral, Ali Bütün, Kuzgun Acar kurdukları seramik atölyelerinde form ve dekor denemeleri yapmaya başlarlar. Türk sanatçılarının seramik sanatına yönelişi 1957-1962 yıllarına rastlar. 1957'de Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu açılmış, seramik öğrenimi daha verimli duruma gelmiştir. Eczacıbaşı'nın Kartal'daki atölyesinde Nasip İyem, Aloş, Erdoğan Ersen, Alev Ebüzziya, Atilla Galatalı, Cevdet Altuğ, Melike Abasıyanık, Tüzüm Kızılcan, Candeğer Furtun, Nermin Baba, Burhan Toprak gibi isimler çalışmalar yapmışlardı. 1960 yılı Ocak ayında, Eczacıbaşı, Güzel Sanatlar Akademisi ve Tatbiki Güzei Sanatlar Yüksek Okulu öğretim üyelerinin (Hakkı İzet, İsmail Hakkı oygar, Zühtü Müridoğlu, Vedat Ar, Hüseyin Gezer) ve ün yapmış seramik sanatçılarının (Füreya Koral, Mediha Akarsu) katılmasıyla seramik sanatlarının gelişmesi için, Türk Seramik Sanatçıları Derneği kuruldu. 1967 de Beşinci Uluslararası Seramik Sergisi İstanbul'da düzenledi. Seramik sanat eğitimi veren kurumlarımızın mezunlarından bazıları kişisel gayretleri ile sanatsal çalışmalarını sürdürerek ülkemiz seramik sanatında önemli isimler haline geldiler. 1992 Ekim ayında İstanbul'da önemli sanat etkinlikleri düzenlendi. Yirmi beş yıl sonra tekrar Uluslararası Seramik Akademisi (IAC) Genel Kurul Toplantısı İstanbul'da yapıldı. 1993 yılında Seramik Derneği kuruldu. Tüm olumlu ve önemli gelişmelerin sonucunda Türk seramik sanatçısı gelenekten evrensele giden yolda, sahip olduğu zengin kültür mimarisi çağdaş yapıtlarında yorumladı.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Our contemporary ceramic art is 60 years old fact that started with Hakkı İzet, Vedat Ar, İsmail Hakkı Oygar and Füreya Koral. But ceramic is benign made since B.C. 10.000 in Anatolia. Hakkı İzet, Vedat Ar, İsmail Hakkı Oygar and Füreya Koral had ceramic education in Paris and Germany. After this education, coming of contemporary and Western arts, the characteristic of people doing this job and their showing Anotation traditional ceramik or a style of expressing things, trasfomed this old job into a contemporary object of art. After 1950's, Hakkı İzet, Füreya Koral, Ali Bütün, Kuzgun Acar started to make form and decoration studies, in the studies of their own. The starting years of turning towards to ceramic arts by Turkish artists catch 1957-1962 s. D.T.G.S.Y.O was opened in 1957. After that, importance of ceramics increased a lpt. In the studio of Eczacıbaşı in Kartal; Nasip İyem, Aloş, Erdoğan Ersen, Alev Ebuziya, Atilla Galatalı, Cevdet Altuğ, Melike Abasıyanık, Tüzüm Kızılcan, Candeğer Furtun, Nermin Banan and Burhan Toprak have made lots of sturdiness. January in 1960's, by the support of Eczacıbaşı, the teachers of Academia of fine Arts an D.T.G.S.Y.O (Hakkı İzet, İsmail Hakkı Oygar, Zühtü Müridoğlu, Vedat Ar, Hüseyin Gezer) and all famous ceramic artists (Füreya Koral,Mediha Akarsu) The Turkish Ceramic Artists Society was founded as the development of ceramic arts. In 1967 the 5th Universal Ceramic Exhibition was organised in Istanbul. The people that gradated from ceramic aryls schools continued their studies by their own effects and became important names in this wayne our country. October in 1992, there have been important activities organised in Istanbul. After twenty five years, again Intentional Academia Ceramic General committee meeting have been organized in Istanbul. The Turkish Ceramic Artists transformed our rich cultural in heritancein docontemporary works of art in the way of tradition to the universal arts.