İnternet bağımlılığı ile anksiyete ve depresyon arasındaki ilişki: Karaman ili kırsal kesim ve şehir ortaokul çocukları örneği
The relationship between internet addiction and anxiety and depression: A sample of rural and urban secondary school children in Karaman province
- Tez No: 891076
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİHAN TANRIKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı kırsal ve şehirde yaşayan ortaokul çocuklarındaki internet bağımlılığının anksiyete ve depresyon üzerine etkisini araştırmaktır. Ayrıca bu değişkenlerin sosyo-demografik verilere göre değişimini belirlemektir. Nicel (kesitsel) desendeki araştırmada, örneklem olarak Türkiye Karaman ili ve köylerinden birer ortaokul seçkisiz olarak seçilmiştir. 10-14 yaş arasındaki 35 erkek 58 kız olmak üzere 91 öğrenci, tabakalı rasgele örneklemeyle seçilmiştir. Veriler Aile-Çocuk İnternet Bağımlılığı Ölçeği (AÇİBÖ), Çocuklar için Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (ÇADÖ-Y), Çocuklar için Dijital Bağımlılık Ölçeği (ÇDBÖ) ve Sosyo-demografik Form kullanılarak toplanmıştır. Ölçeklerin geçerlik ve güvenirliği yüksektir. Öğrenci velilerine AÇİBÖ ve Sosyo-demografik Form uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki, Pearson korelasyon yöntemiyle analiz edilmiştir. Öğrencilerin yaşadığı yere göre aile-çocuk internet bağımlılığı, depresyon ve anksiyete ve çocuklar için dijital bağımlılık puanları arasında farklılık olup olmadığı bağımsız gruplar t testi yöntemi ile karşılaştırılmıştır. İkiden fazla kategorisi olan sosyo-demografik değişkenler için ölçek skorları ANOVA yöntemiyle karşılaştırılmıştır. AÇİBÖ genel puanları ile panik, yaygınlaşmış anksiyete ve majör depresif bozukluk alt boyut puanları arasında pozitif yönde düşük ve orta düzeyde anlamlı ilişki vardır. ÇDBÖ genel puanları ile sosyal fobi; OKB; panik, majör depresif ve yaygınlaşmış anksiyete bozukluğu alt boyut puanları arasında orta ve düşük düzeyde pozitif yönde ilişki vardır. Öğrencilerin yaşadığı yere göre yaygınlaşmış anksiyete ve majör depresif bozukluk alt boyut puanları arasında anlamlı farklılık elde edilmiştir. Cinsiyet, aile gelir düzeyi, anne-baba boşanması, boş zaman aktiviteleri, sosyal medyayı kullanım amaçları ve günde internette geçirdiği süre gibi sosyo-demografik değişkenler ile anksiyete bozukluğu ayrımı, sosyal fobi, OKB, panik bozukluk, yaygınlaşmış anksiyete bozukluğu ve majör depresif bozukluk arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of internet addiction on anxiety and depression in rural and urban secondary school children. It is also to determine the changes in these variables according to socio-demographic data. In the quantitative (cross-sectional) design study, a random sample of one secondary school from Karaman province and its villages was selected as the sample. 91 students, 35 male and 58 female, between the ages of 10-14, were selected using stratified random sampling. Data were collected using the Family-Child Internet Addiction Scale (FPIS), Children's Anxiety and Depression Scale (CADIS-Y), Children's Digital Addiction Scale (CDAS) and Socio-demographic Form. The validity and reliability of the scales are high. FPIS and Socio-demographic Form were applied to the parents of the students. SPSS was used to analyze the data. The relationship between the variables was analyzed using the Pearson correlation method. The difference between family-child internet addiction, depression and anxiety, and digital addiction scores for children according to where the students live was compared with the independent groups t-test method. Scale scores for socio-demographic variables with more than two categories were compared with the ANOVA method. There is a low and moderate significant positive relationship between the general scores of the ADI and the sub-dimensions of panic, generalized anxiety, and major depressive disorder. There is a moderate and low positive relationship between the general scores of the CDI and the sub-dimensions of social phobia; OCD; panic, major depressive, and generalized anxiety disorder. A significant difference was obtained between the sub-dimensions of generalized anxiety and major depressive disorder according to where the students live. A significant relationship was found between socio-demographic variables such as gender, family income level, parental divorce, leisure activities, purposes of using social media, and daily time spent on the internet and anxiety disorder distinction, social phobia, OCD, panic disorder, generalized anxiety disorder, and major depressive disorder.