Türkiye'de 1980 sonrası kayıt dışı ekonominin vergilendirme yönünden değerlendirilmesi
The Evaluation of the underground economy in terms of taxation in Turkey after 1980
  1. Tez No: 89114
  2. Yazar: GÜNNUR BİNİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL TÜĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Ülkemizde 1980 sonrası kayıt dışı ekonominin vergilendirme yönünden değerlendirilmesi çalışmamızın amacını oluşturmuştur. Çalışmamızda kayıt dışı ekonominin tanımı, nedenleri, etkileri ve özelliklerine ilişkin genel açıklamalara ilk bölümde yer verilmiştir. İkinci bölümde Türkiye'de Cumhuriyetin kuruluşundan günümüze kadar uygulanan ekonomi politikaları ve özellikle 1980 sonrası dönemde uygulanan ekonomi politikalarının kayıt dışı ekonomi üzerine etkisi incelenmiş ve daha sonra bu dönemde kayıt dışı ekonominin boyutları ortaya konulmaya çalışılmış, yoğun olan sektörler ve diğer ülkelerden örnekler verilmiştir. Üçüncü bölümde ülkemizde yeni vergi yasası (4369 sayılı) öncesinde kayıt dışı ekonomiyi ortaya çıkaran nedenler, bu yasa ile yapılan düzenlemeler ve değerlendirilmesi ile getirilen çözüm önerilerine değinilmiştir. İzmir ekonomisi düzeyinde yapılan bir anket çalışması ile devletin vergi politikasının, mükellefler üzerindeki etkileri, mükellefleri kayıt dışı faaliyetlere yönelten vergileme ile ilgili sorunlar tesbit edilerek kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınabilmesi için yapılması gerekenler öneriler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis aims to examine the underground economy in terms of taxation in Turkey after 1980. The first chapter of the study consists of the definition, reasons, effects and characteristics of the underground economy. In the second chapter, economy policies from the establishment of Turkish Republic to now and particularly the effects of economy policies after 1980 on the underground economy were taken up. Later, the dimensions of the underground economy in this period were tried to determine. Those sectors which are deeply involved with an underground economy are especially considered. However, some countries being experienced underground economy are illustrated. Chapter three evaluates the reasons of an underground economy before New Tax Law (4369 No.), the regulations with this law and solution proposals to diminish underground economy in Turkey. Through employing“a survey study”at the level of İzmir economy, the effects of the government's tax policy on the liables and also the problems related to taxation which leads liables to those underground economy in specific are examined. Then it is explained that those are necessary to be able to record the underground economy. II