Bankacılık sektörünün yeniden yapılanmasında stratejik yaklaşımlar; Bir strateji olarak SWOT analizi örneği
Strategical approaches in the restructuring of banking sector; A SWOT analysis pattern as a strategy
  1. Tez No: 89115
  2. Yazar: SÜLEYMAN GÖKHAN GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLTER AKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
V ÖZET Türk ekonomisi içinde önemli bir yere sahip olan bankacılık sektörü 21. yüzyıla girerken birçok sorunla karşı karşıya bulunmaktadır. Hızla bütünleşen dünya, Türk ekonomisinin istikrarsızlığı, teknolojik yeniliklerin sürekli artması, bankacılık sektörünü etkileyen mevzuatın sürekli değişmesi ve sermaye yetersizliği, bankacılık sektörünün sürekli yüz yüze olduğu önemli sorunlardır. Dolayısıyla, hızla değişen ve karmaşık bir çevrede faaliyet gösteren Türk bankalarının, 21. yüzyıla girerken yeniden yapılanmaları ve kıt kaynakları doğru yönde kullanmalarını sağlayacak olan stratejik planlama sürecini kullanmaları kaçınılmaz olmuştur. Stratejik planlama sürecinin başlangıç aşamasını oluşturan SWOT analizi, Türk bankalarının sahip olduğu kıt kaynakların, çevrenin sunmuş olduğu fırsat ve tehditler doğrultusunda rasyonel bir şekilde dağıtılmasını sağlayan önemli bir araçtır. Bu araç sayesinde bankalar güçlerine güç katarak sürekliliklerini sağlayabilecek ve entropi durumu ile karşı karşıya gelmeyeceklerdir. Çalışmamız, örgütsel strateji yaklaşımı yoluyla bankalarımızın yeniden yapılandırılarak, 21. yüzyıla daha güçlü girmelerine katkıda bulunmaktadır. Ayrıca bu çalışma, Türk bankalarının stratejik planlama sürecine belli bir temel oluşturması yönünde de katkıda bulunacaktır. Bu çalışmanın elde ettiği bulgular ve sunduğu öneriler, sabit değil değişkendir. Çünkü oluşturulan baz veya temel çerçevesinde, gelecekte de şimdi olduğu gibi bankaların çevresi ve iç dinamikleri değişecek; bu da bankaların önümüzdeki yıllarda yeni bulgu ve öneriler elde etmesini sağlayacaktır. Araştırma çerçevesinde şekillenen asıl beklenti, bu çalışmanın gelecekte de Türk bankaları için genel bir kılavuz olması arzusudur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Having an important place in Turkish economy, banking sector faces many issues while entering 21. century. Fast integrating world, the unstability of Turkish economy, a continuous increase of technological changes, a continuous change of laws that affects banking sector and capital inadequacy are the important issues that banking sector faces continuously. Therefore, it is inevitable for Turkish banks which operate in a complex and fast changing environment to use strategical planning process which will let them to use the scarce reseources rationally and to recognize while entering 21. century. SWOT analysis which is the beginning phase of strategical planning process is an important tool that provides the allocation of Turkish banks' scarce reseources rationally parallel to threats and opportunities that environment offers. By this tool, banks by adding power to their power will provide continuity and they will not face entropy. Our study contributes to our banks' entry to 21. century more powerfully by reorganizing them with organizational strategy approach. Additionaly, this study will also contribute in a way that will form a clear basis to Turkish banks' strategical planning process. The findings and suggestions of this study are not constant, but variable. Because with the basis that is formed banks' internal dynamics and environment will also change in the future as they change now; this will let banks to get new findings and suggestions in the coming years. The real expectation that is formed in terms of research is the desire that this study will also serve as a general guide for Turkish banks in the future.