A password-authenticated threshold-based group key agreement protocol leveraging zero-knowledge proofs
Sıfır bilgi ispatlarından yararlanan parola doğrulamalı eşik tabanlı grup anahtar anlaşma protokolü
- Tez No: 891152
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN ONUR, DR. CANSU BETİN ONUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezde ele aldığımız zorluk, merkezi bir otorite olmadan, paydaşların kendi payları dışında herhangi bir bilgi öğrenemedikleri, eşik-tabanlı grup anahtarı oluşturma protokolü tasarlamaktır. Bu zorluğu ele alan, sır paylaşma prensibini andıran bir yapıya sahip parola-doğrulamalı, eşik-tabanlı grup anahtar anlaşma protokolü öneriyoruz. Ancak önerdiğimiz protokol yapısı itibariyle geleneksel sır paylaşma protokollerinden ayrılmaktadır. Geleneksel sır paylaşma protokollerinde, güvenilir bir üçüncü taraf başlangıçta bildiği bir sırrı protokolün paydaşlarıyla paylaşır. Bizim önerdiğimiz protokolde ise, paydaşlar grup anahtarını oluşturmak üzere birbirlerinee kendi paylarını aktararak işbirliği yaparlar. Paydaşların protokole katkılarının doğruluğunu kanıtlamak için sıfır bilgi ispatlarını kullanıyoruz. Sıfır bilgi ispatları, paydaşların verileri birbirleriyle paylaşmadan doğruluğunu kanıtlamalarına yardımcı olmaktadır. Eşik-tabanlı grup anahtar anlaşma protokolünün yanı sıra, gruplar üzerinde eşit bölünme problemine dayanan yeni sıfır bilgi ispatları öneriyoruz. Ayrıca önerilen sıfır bilgi ispatlarının güvenli olduğunu kanıtlıyoruz. Önerilen protokollerin güvenli ve uygulamada verimli olduğunu gösteren güvenlik ve performans analizlerini sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
The challenge we address in this thesis is to design a peer-to-peer threshold-based group key generation protocol where there is no centralized authority and peers do not learn anything about the generated key other than their shares albeit they are involved in the key generation. To address this challenge, we propose a password-authenticated threshold-based group key agreement protocol that resembles secret sharing. However, the construction of our proposal is the opposite. In legacy secret-sharing schemes, a trusted third party shares a secret value that it initially knows. In our proposal, principals collaborate to create shares without the knowledge of the constructed group key in a peer-to-peer fashion. We employ zero-knowledge protocols for verifying the authenticity of principals' contributions to the protocol. Zero-knowledge proofs help principals verify the veracity of data without sharing the data. In addition to the threshold-based group key agreement protocol, we also propose a novel zero-knowledge proof scheme based on equal partition problems on groups and prove that this novel zero-knowledge proof scheme is secure. We present the security and performance analysis of the proposed protocols.