Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanılı çocuklarda ebeveyn duygu düzenleme becerilerinin anksiyete semptomları ve yaşam kalitesi ile ilişkisi
The relationship between parental emotion regulation skills and anxiety symptoms and quality of life in children with attention deficit hyperactivity disorder
  1. Tez No: 891170
  2. Yazar: MERVE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZALP EKİNCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Amaç: Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tanısı almış çocuklarda, DEHB semptomları ve eşlik eden anksiyete belirtilerinin ebeveyn duygu düzenleme becerileri tarafından yordanıp yordanmadığının incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışmanın bir diğer amacı, anksiyete belirtileri düşük ve yüksek olan çocuklarda DEHB semptom düzeylerinin, ebeveyn duygu düzenleme güçlükleri ve kaygısının ve çocuk duygu düzenleme becerilerinin karşılaştırılmasıdır. Ayrıca çalışma kapsamında çocuğun yaşam kalitesinin, çalışma değişkenleri ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya DEHB tanısı almış 201 çocuk (Ort.Yaş = 9,86, SS = 1,38) ve ebeveynleri katılmıştır. Ebeveynler araştırmacı tarafından geliştirilen sosyodemografik bilgi formu, Conners Aile Derecelendirme Ölçeği-Yenilenmiş Kısa Form, Çocuk ve Ergenlerde Davranım Bozuklukları İçin DSM-IV'e Dayalı Tarama ve Değerlendirme Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlükleri Ölçeği-Kısa Form, Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri, Duygu Ayarlama Ölçeği'ni doldururken, Çocukluk Çağı Anksiyete Tarama Ölçeği ve Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği hem çocuklar hem de ebeveynleri tarafından doldurulmuştur. Verilerin analizinde korelasyon ve t-testi analizleri, varyans analizi, regresyon analizleri ve düzenleyici regresyon modelleri kullanılmıştır. Bulgular: Ebeveyn duygu düzenleme güçlükleri DEHB semptomlarını yordarken, DEHB semptomları ile durumluk kaygı çocuk anksiyete semptomlarını yordamıştır. Ek olarak, yüksek anksiyete grubundaki çocukların ebeveynleri yüksek düzeylerde duygu düzenleme güçlükleri raporlamışlardır. Ayrıca, çocuğun anksiyete belirtileri üzerinde ebeveyn ve çocuk değerlendirmelerinin farklılaşmasının sonuçları etkilediği gözlenmiştir. Sonuç: Ebeveyn duygu düzenleme güçlüklerinin çocukların DEHB semptomları üzerinde yordayıcı etkileri görülmüştür. Ayrıca, ebeveyn kaygısı ve DEHB şiddeti çocuğun anksiyetesi üzerinde yordayıcı etkiye sahiptir. DEHB'li çocukların ebeveynlerinde kaygı ve duygu düzenleme becerilerine yönelik müdahaleler, çocukların anksiyete semptomları gelişiminde koruyucu bir etki oluşturacaktır. Ayrıca, farklı kaynaklardan alınan ölçümlerin bulguları etkileyebileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to examine whether attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) symptoms and accompanying anxiety symptoms in children with ADHD are predicted by parental emotion regulation skills. Another aim of the study is to compare ADHD symptom levels and parental emotion regulation difficulties in children with low and high anxiety symptoms. In addition, the study aimed to investigate the relationship between the child's quality of life and the study variables. Materials and Methods: 201 children with ADHD (Mean Age = 9.86, SD = 1.38) and their parents participated in the study. While parents completed the Conners Family Rating Scale-Revised Short Form, DSM-IV Based Screening and Evaluation Scale for Conduct Disorders in Children and Adolescents, Difficulties in Emotion Regulation Scale-Brief Form, and State-Trait Anxiety Inventory, Emotion Adjustment Scale. Besides, the Childhood Anxiety Screening Scale and Quality of Life Scale for Children were completed by both children and their parents. Correlation and t-test analyses, analysis of variance, regression analyses and moderated regression models were used to analyse the data. Results: While emotion regulation difficulties predicted ADHD symptoms, ADHD symptoms and state anxiety predicted anxiety symptoms of children. Additionally, parents of children in the high anxiety group reported high levels of emotion regulation difficulties. In addition, the findings show that differences in parent and child evaluations of the child's anxiety symptoms moderated the results. Conclusion: Parental emotion regulation difficulties have been shown to have predictive effects on children's ADHD symptoms. Additionally, parental anxiety and ADHD symptom level had predictive effects on children's anxiety. Interventions for anxiety symptoms and emotion regulation skills in parents of children with ADHD will have a protective effect on the development of anxiety symptoms in children. In addition, it has been observed that measurements taken from different sources such as parents and children have potential to alter results which requires further scientific inquiry.