Kadınlarda beden algısı ile ortoreksiya nervoza, cinsel doyum ve obsesif inanışlar arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Relationship between body image, orthorexia nervosa, sexual satisfaction and obsessive beliefs in women
  1. Tez No: 891193
  2. Yazar: LARA ULUKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF HALDUN SOYGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı kadınlarda beden algısı ile ortoreksiya nervoza, cinsel doyum ve obsesif inanışlar arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi ise 18 yaşından büyük, okuma yazma bilen, heteroseksüel ve cinsel yaşamı olan kadınlardan oluşmaktadır. Araştırmada 422 kişiye ulaşılmış, örneklem dışında kalan kişilerin çıkarılmasıyla araştırma sonucunda kriterleri sağlayan 392 kişinin yanıtları kabul edilmiştir. Araştırmada kullanılan sosyo-demografik form, yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, cinsel yaşam, ilişki durumu, sağlıklı beslenme düzeni, spor düzeni, estetik yaptırmaya dair bilgilerin bulunduğu sorulardan oluşmaktadır. Araştırmada ortoreksiya nervoze eğilimini ölçmesi için Ortoreksiya Nervoza Envanteri, beden memnuniyetini ölçmek için Beden Algısı Ölçeği, cinsel doyumu ölçmek için Golombuk-Rust Cinsel Doyum Ölçeği, obsesif inanışları ölçmesi için ise Obsesif İnanışlar Ölçeği-44 kullanılmıştır. Verilerin normal dağıldığı sonucuna ulaşıldıktan sonra ölçekler arasındaki ilişki düzeyi ve yönü Pearson Korelasyon yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Ölçeklerin demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini anlamak için Bağımsız Gruplar t-testi ve ANOVA testleri uygulanmıştır. Yordayıcılık analizi için Çoklu Doğrusal Regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre cinsel doyum ile obsesif inanışlar arasında, beden algısı ile obsesif inanışlar arasında, ortoreksiya nervoza ile obsesif inanışlar arasında, beden algısı ile cinsel doyum arasında, ortoreksiya nervoza ile cinsel doyum arasında anlamlı korelasyon ilişkileri olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Obsesif inanışlar ve cinsel doyum değişkenlerinin ortoreksiya nervozayı yordadığı bulunmuştur. Araştırma değişkenlerinin sosyo-demografik açıdan farklılıklarında ise bazı değişkenlere göre anlamlı farklılıklar varken bazı değişkenlerde bir farkın olmadığı tespit edilmiştir. Bedensel görünüşünden memnun olmayanların, spor düzeni olanların ve kendisini normal ya da kilolu olarak tanımlayanların, zayıf olarak tanımlayanlara göre ortoreksiya nervoza eğiliminin daha fazla olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between body image, orthorexia nervosa, sexual satisfaction and obsessive beliefs in women. The research sample was women who are over 18 years old, heterosexual and have a sexual life. The study reached 422 people and after the exclusion of people outside the sample, the answers of 392 people who met the criteria were accepted as a result of the research. The socio-demographic form used in the research consists of questions that include information about age, gender, education level, sexual life, relationship status, healthy diet, sports routine, and aesthetic surgery. In the study, Orthorexia Nervosa Inventory was used to measure orthorexia nervosa tendency, Body Image Scale was used to measure body satisfaction, The Golombuk-Rust Inventory of Sexual Satisfaction was used to measure sexual satisfaction, and Obsessive Beliefs Questionnaire-44 was used to measure obsessive beliefs. After it was concluded that the data were normally distributed, the level and direction of the relationship between the scales were examined using the Pearson Correlation method. Independent variables t-test and ANOVA tests were applied to understand whether the scales differ according to demographic variables. Multiple Linear Regression analysis was used for to understand the predictive effect. According to the findings of the research, it was concluded that there were significant correlations between sexual satisfaction and obsessive beliefs, between body image and obsessive beliefs, between orthorexia nervosa and obsessive beliefs, between body image and sexual satisfaction, and between orthorexia nervosa and sexual satisfaction. Obsessive beliefs and sexual satisfaction variables predict orthorexia nervosa. Regarding the socio-demographics of the research variables, it was determined that while there were significant differences in some variables, in some variables no differences were found. Those who are dissatisfied with their physical appearance, who exercise regularly, and who define themselves as normal or overweight have a higher tendency to orthorexia nervosa.