İstihbarat başarısızlığını anlamak: İstihbarat sürecinde bilişsel yanlılıklar
Understanding intelligence failure: Cognitive biases in the intelligence process
- Tez No: 891194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstihbarat Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstihbarat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
İstihbarat başarısızlıkları, tarihin akışı üzerinde radikal etkilere sahiplerdir. Bu nedenle istihbarat başarısızlıkları, istihbarat çalışmaları alanında en sık tartışılan konulardan biridir. İstihbarat başarısızlıkları sıklıkla çalışılan bir konu olmasına karşın istihbarat başarısızlıklarının nedenlerine dair bir uzlaşı yoktur. Farklı isimler, istihbarat başarısızlıklarını sosyal, organizasyonel, siyasi ve psikolojik faktörlere dayandırarak açıklamaya çalışmışlardır. Bu tez, istihbarat başarısızlığı olgusunu çeşitli vaka örneklerini masaya yatırarak, bilişsel yanlılıkların karar alma süreçleri üzerindeki etkileri ile açıklamayı hedeflemektedir. Bu bağlamda bu çalışma, istihbarat çalışmaları alanındaki Türkçe literatüre yeni bir bakış açısı getirecek ve gelecekte daha verimli istihbarat stratejilerinin oluşturulmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Intelligence failures have radical effects on the course of history. Therefore, intelligence failures are one of the most frequently discussed topics in the field of intelligence studies. Although intelligence failures are a frequently studied subject, there is no consensus on the causes of intelligence failures. Various scholars have attempted to explain intelligence failures by attributing them to social, organizational, political, and psychological factors. This thesis aims to explain the phenomenon of intelligence failure by discussing various cases and the effects of cognitive biases on decision-making processes. In this context, this study will bring a new perspective to the Turkish literature in the field of intelligence studies and will contribute to the creation of more efficient intelligence strategies in the future.