Stratejik iletişim bağlamında Ukrayna devletinin sosyal medya yönetimi: Rusya Ukrayna savaşı örneği
Social media management of the Ukrainian state in the context of strategic communication: The case of Russia Ukraine war
- Tez No: 891200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, International Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Stratejik İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Stratejik İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tarihin her safhasında olduğu gibi günümüzde de iletişim ortamları, teknolojik gelişmelere paralel değişmekte ve dönüşmektedir. İletişim kanallarının dönüşümü, toplumların günlük hayat pratiklerine derinden tesir etmektedir. Bu sürecin bir yansıması olarak; farklı alanlarda faaliyet gösteren kurum, organizasyon ve örgütlerin iletişime bakış açısı da güncellenmektedir. Ukrayna-Rusya savaşı, dünya tarihinde ilk defa savaşan iki tarafın tek amacı kazanmak veya müttefik edinmekten öteye geçen bir savaş olarak kayıtlara geçmiş ve tüm dünyayı kapsayan bir enformasyon savaşı yaşanmıştır. Bu çalışmada son yıllarda uluslararası ilişkilerin en önemli gündem maddesini oluşturan Ukrayna Rusya savaşı iletişim perspektifinden ele alınmıştır. Ukrayna devletin resmi Instagram hesabı üzerinden yönettiği paylaşımlar göstergebilimsel analiz açısından değerlendirilmiş ve sosyal medya yönetimi stratejik iletişim açısından değerlendirilmiştir. Bulgular, sosyal medya platformlarının devletler için etkin bir iletişim ve kamu diplomasisi aracı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
As in every stage of history, communication environments today are changing and transforming in parallel with technological developments. The transformation of communication channels deeply affects the daily life practices of societies. As a reflection of this process, the perspective of institutions, organizations and organizations operating in different fields on communication is also being updated. For the first time in the history of the world, the Ukraine-Russia war has been recorded as a war in which the sole purpose of the two warring sides went beyond winning or gaining allies, and an information war was experienced all over the world. In this study, the Ukraine-Russia war, which has been the most important agenda item in international relations in recent years, is analyzed from a communication perspective. The posts managed by the Ukrainian state on its official Instagram account were evaluated in terms of semiotic analysis and social media management was evaluated in terms of strategic communication. The findings show that social media platforms can be an effective communication and public diplomacy tool for states.