Kendine zarar verme davranışı olan ergenlerde aile tutumu ile depresif belirtiler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between family attitudes and depressive symptoms in adolescents with self-harm behavior
- Tez No: 891205
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
“Kendine Zarar Verme Davranışı Olan Ergenlerde Aile Tutumu ile Depresif Belirtiler Arasındaki İlişkinin Değerlendirilmesi”adlı bu araştırma, psikolojik buhran yaşayan ergenlerde aile tutumları, depresif belirtiler ve kendine zarar verme davranışları arasındaki bağlantıyı incelemeyi hedeflemektedir. Araştırmada kendine zarar verme davranışı sergileyen, yaşları 11-18 arasında değişen 53 ergenden veriler elde edilmiştir. Katılımcılar, araştırma sonuçlarının bütünlüğünü ve geçerliliğini sağlayacak şekilde içtenlikle yanıt vermeye teşvik edilmiş ve kişisel bilgilerin gizliliği konusunda bilgilendirilmiştir. Analitik analiz süreci, toplanan verilerin dağılım özelliklerini tespit etmek için normallik incelemesiyle başlayan çeşitli istatistiksel değerlendirmelerden geçti. Daha sonra kullanılan ölçeklerin güvenirliği Cronbach Alpha katsayıları ile titizlikle değerlendirilerek ölçme araçlarının sağlamlığı sağlanmıştır. Temel bulgular, katılımcıların Beck Depresyon Envanteri puanları ile Alabama Ebeveynlik Davranışı Ölçeği'nin“Zayıf Ebeveynlik Takibi”alt ölçeğindeki puanları arasında fark edilebilir bir korelasyonu aydınlatarak önemli veriler ortaya koymuştur. Ek olarak, olumlu ebeveynlik uygulamaları ile ergenlerin öz bakım kapasiteleri arasında ilişki olduğu literatüre sunulmuştur. Tersine, olumsuz ebeveyn davranışlarının (yetersiz izleme ve şiddet içeren cezai önlemler gibi) ergenlerin zihinsel sağlığı üzerindeki zararlı etkisine ilişkin ortaya çıkan endişe verici bulgular, artan depresif belirtiler ve kendine zarar verme eğilimleriyle de vurgulandı. Depresif belirtiler varlığıyla kendine zarar verme davranışları arasında pozitif ilişki gözlendi. Elde edilen veriler, kendine zarar verme davranışı gösteren ergen popülasyonunda ailesel bağlamlar, zihinsel sağlık gidişatları ve sosyo-demografik değişkenler arasındaki etkileşimin incelikli bir portresini ortaya koymaktadır. Bu tür içgörüler, aile dinamiklerini geliştirmenin ve ergenlerin depresif belirtiler ve kendine zarar verme davranışlarının önüne geçilmesi için yapılacak araştırmaların ve alınacak önlemlerin ortamını hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, titled“Evaluation of the Relationship Between Family Attitudes and Depressive Symptoms in Adolescents with Self-Harm Behavior”, aims to examine the connection between family attitudes, depressive symptoms and self-harm behaviors in adolescents experiencing psychological crisis. In the study, data were obtained from 53 adolescents aged between 11 and 18 who exhibited self-harming behavior. Participants were encouraged to respond sincerely to ensure the integrity and validity of the research results and were informed about the confidentiality of personal information. The analytical analysis process went through various statistical evaluations, starting with normality examination to determine the distribution characteristics of the collected data. The reliability of the scales used was then meticulously evaluated with Cronbach Alpha coefficients to ensure the robustness of the measurement tools. Key findings revealed significant data, illuminating a noticeable correlation between participants' scores on the Beck Depression Inventory and their scores on the“Poor Parenting Monitoring”subscale of the Alabama Parenting Behavior Scale. Additionally, it has been presented in the literature that there is a relationship between positive parenting practices and adolescents' self-care capacities. Conversely, emerging alarming findings regarding the detrimental impact of negative parental behavior (such as inadequate monitoring and violent punitive measures) on adolescents' mental health were also highlighted by increased depressive symptoms and self-harm tendencies. A positive relationship was observed between the presence of depressive symptoms and self-harming behaviors. The resulting data reveal a nuanced portrait of the interplay between familial contexts, mental health trajectories, and socio-demographic variables in a population of adolescents with self-injurious behavior. Such insights pave the way for research and precautions to be taken to improve family dynamics and prevent adolescents' depressive symptoms and self-harming behaviors.