Uluslararası güvenlik sorunlarından biri olan gıda güvenliğine Rusya-Ukrayna savaşının etkileri: Galler ekolü perspektifinden
The effects of the Russian-Ukraine war on food security, one of the international security problems: From the perspective of the welsh school
  1. Tez No: 891214
  2. Yazar: GÜLCAN UĞUR SÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR AKARÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Bölgesel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından 1996 yılında düzenlenen Dünya Gıda Zirvesi'nde gıdanın güvenilir ve besleyici nitelikleri, yeterli arzı, gıdaya tüm insanların her zaman ekonomik ve fiziksel erişiminin sağlanması boyutları üzerinden tanımı yapılan gıda güvenliği, Birleşmiş Milletler' in (BM) 1994 yılında yayımladığı İnsani Gelişme Raporunda ilk kez resmi olarak zikredilen insan güvenliğinin ikinci bileşenidir. Raporda korkudan ve ihtiyaçlardan özgür yaşama vurgu yapılan bir insan güvenliği tanımı yapılmıştır. Çalışmanın teorik alt yapısını oluşturan Galler Ekolü' ne göre güvenliğin sağlanması için özgürleşme elzemdir. Özgürleşme için bireyler kendilerine baskı oluşturan sosyal, siyasi, ekonomik, kültürel ve fiziksel kısıtlamalardan kurtulmalıdır. Bu bağlamda Rusya-Ukrayna Savaşının uluslararası gıda güvenliğine etkisinin konu edildiği çalışma, savaşın uluslararası gıda güvenliğine etkisini FAO'nun gıda güvenliği tanımındaki boyutlar ekseninde ve Galler Ekolü perspektifinden ele alarak literatüre katkı sağlamayı amaçlamıştır. Çalışmanın hipotezi“Rusya-Ukrayna Savaşı uluslararası gıda güvenliğini azaltır”şeklindedir ve çalışma sonucunda Rusya-Ukrayna Savaşının uluslararası gıda güvenliğini azalttığı tespit edilmiştir. Çalışmada nitel araştırma ve nicel araştırma metodolojisi birlikte kullanılarak doküman analizi, içerik analizi ve yorumsamacılık bilimsel araştırma yöntemlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Food security, which was defined at the World Food Summit organized by the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) in 1996, in terms of the safe and nutritious qualities of food, adequate supply, and ensuring economic and physical access to food for all people at all times, is defined by the United Nations (UN), is the second component of human security, which was officially mentioned for the first time in the Human Development Report published in 1994. The report provides a definition of human security that emphasizes living freedom from fear and freedom from wants. According to the Welsh School, which forms the theoretical basis of the study, emancipation is essential to ensure security. For emancipation, individuals must be freedom from the social, political, economic, cultural and physical restrictions that put pressure on them. In this context, the study, which focuses on the impact of the Russia-Ukraine War on international food security, aims to contribute to the literature by addressing the impact of the war on international food security on the axis of the dimensions of FAO's definition of food security and from the perspective of the Wales School. The hypothesis of the study is“The Russia-Ukraine War reduces international food security”and because of the study, it was determined that the Russia-Ukraine War reduced international food security. In the study, qualitative research and quantitative research methodology were used together, and document analysis, content analysis and interpretive scientific research methods were used.