Hemodiyaliz hastalarında serum nesfatin ve omentin düzeylerinin sarkopeni ve nütrisyonel parametreler ile ilişkisi
The relationship between serum nesfatin and omentin levels with sarcopenia and nutritional parameters in hemodialysis patients
  1. Tez No: 891246
  2. Yazar: HÜLYA GÖKER ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT KARADAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Hemodiyaliz hastalarında sarkopeni ve malnütrisyon sık görülmektedir. Son yıllarda adipositlerden salgılanan nesfatin-1 ve omentin-1 gibi adipokinlerin, metabolizma üzerinde çeşitli etkileri olduğu belirtilmiştir. Bu iki belirtecin düzeylerinin sarkopeni ve nütrisyonel parametrelerle ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kronik hemodiyaliz tedavisi almakta olan 74 hasta çalışmaya dahil edildi. Sarkopeni ve nütrisyonel durumun değerlendirmesi için SARC-F anketi, CONUT skoru, biyoelektriksel impedans analizi ile saptanan vücut kompozisyonu, ölçümleri yapıldı. Serum omentin ile nesfatin düzeylerine bakıldı. SARC-F anketine göre klinik sarkopeni açısından şüpheli olanlar (puanı 4 ve üzerinde olan hastalar) ve olmayanlar olarak sarkopeni riskine göre iki gruba ayrılarak analiz edildi. Hastaların demografik verileri antropmetrik ölçümleri ve rutin yapılan hemodiyaliz tetkikleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya katılanların yaş ortalaması 56.0 ± 16.5, kadın hastaların oranı %45.9 olarak bulundu. SARC-F indeksine göre sarkopeni riski olan grupla olmayan grubun karşılaştırmasında kadın hasta oranı ve yağ oranı daha yüksek [sırasıyla %70.8, % 34.0 p=0.003; % 30.2 (IQR:21.3-41.3), 24.7 (12.8-32.2) p=0.022)] ; boy, su oranı, kas kitlesi, kemik kitle ve kreatinin düzeyleri daha düşüktü [sırasıyla 155.4±11.2, 162.0±8.5, p=0.028; % 49.4 (IQR: 42.6-56.2), % 55.2 (IQR: 49.8-61.9), p=0.019; 46.4 ±7.9, 50.9 ± 9.5, p=0.047; 2.5±0.4, 2.7±0.5, p=0.044; 6.5±1.7, 7.3±1.5, p=0.042)]. CONUT skoru ile yapılan tek değişkenli korelasyon analizlerinde yağ oranı, su oranı, ALT ve Kt/V ile korelasyon (sırasıyla analizlerde r=-0.311, p=0.007; r=0.240, p=0.04,-0.335; p=0.004, r=-0.288, p=0.013) saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Sarcopenia and malnutrition are common among hemodialysis patients. Recent studies have indicated that adipokines such as nesfatin-1 and omentin-1, which are secreted by adipocytes, have various effects on metabolism. This study aims to investigate the relationship between the levels of these two markers and sarcopenia as well as nutritional parameters. Materials and Methods: A total of 74 patients undergoing chronic hemodialysis were included in the study. Sarcopenia and nutritional status were assessed using the SARC-F questionnaire, CONUT score, and body composition measurements determined by bioelectrical impedance analysis. Serum levels of omentin and nesfatin were measured. Patients were divided into two groups based on the risk of sarcopenia according to the SARC-F questionnaire (patients scoring 4 or more were considered at risk) and analyzed accordingly. Demographic data, anthropometric measurements, and routine hemodialysis tests of the patients were recorded. Results: The mean age of participants was 56.0 ± 16.5 years, with 45.9% of them being female. In the comparison between the group at risk of sarcopenia and the group not at risk according to the SARC-F index, the proportion of female patients and body fat percentage were higher [70.8% vs. 34.0%, p=0.003; 30.2% (IQR: 21.3-41.3) vs. 24.7% (12.8-32.2), p=0.022], while height, total body water, muscle mass, bone mass, and creatinine levels were lower [155.4 ± 11.2 vs. 162.0 ± 8.5, p=0.028; 49.4% (IQR: 42.6-56.2) vs. 55.2% (IQR: 49.8-61.9), p=0.019; 46.4 ± 7.9 vs. 50.9 ± 9.5, p=0.047; 2.5 ± 0.4 vs. 2.7 ± 0.5, p=0.044; 6.5 ± 1.7 vs. 7.3 ± 1.5, p=0.042]. In univariate correlation analyses with the CONUT score, correlations were found with body fat percentage, total body water percentage, ALT, and Kt/V (r=-0.311, p=0.007; r=0.240, p=0.04; r=-0.335, p=0.004; r=-0.288, p=0.013).