Foliküler Yanıt Oranı (FORT) ve Folikül-Oosit İndeksi (FOI)' nin düşük over rezervli infertil kadınlarda İn Vitro fertilizasyon başarısını öngörme etkinliğinin belirlenmesi
Determining the Predictive Value of Follicular Response Rate (FORT) and Follicle-Oocyte Index (FOI) for In Vitro fertilization success in infertile women with diminished ovarian reserve
- Tez No: 891283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH İLHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmada, düşük over rezervi (DOR) tanısı ile İn vitro fertilizasyon- intrasitoplazmik sperm injeksiyonu (IVF-ICSI) yapılan hastalarda Foliküler yanıt oranı (FORT) ve Folikül-oosit indeksi (FOİ)' nin IVF başarısını öngörme etkinliğinin belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: 01 Ocak 2020- 31 Mayıs 2024 tarihleri arasında, T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği IVF Bölümü'nde DOR nedeniyle, IVF-ICSI ve embriyo transferi yapılan 300 hastanın verileri retrospektif olarak değerlendirilerek, gerçekleştirildi. Oosit gelişmeyen, siklus iptali olan kadınlar, eşlik eden male faktör, tubal faktör ya da açıklanamayan infertilite nedeniyle IVF- ET yapılan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Tüm hastaların yaş, vücut kitle indeksi (BMİ), gravida, parite, abortus sayısı, bazal hormon profilleri ve antral folikül sayısı (AFS), uygulanan toplam gonadotropin dozu, OPU ile toplanan toplam oosit sayısı ve M2 kalitesindeki oosit sayısı, biyokimyasal gebelik sonuçları kaydedildi. Ovulasyon tetikleme (hCG uygulama) günündeki pre-ovulatuar folikül sayısı (PFS), antral folikül sayısına (AFS) oranlanarak FORT indeksi hesaplandı. FORT indekslerine göre düşük (%67) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Kontrollü ovaryen stimülasyon (KOS) tedavisi başlangıcındaki AFS ve KOS tedavisi sonrası elde edilen oosit sayısı ile Foliküler Oosit İndeksi (FOİ) hesaplandı. FOİ'ye göre düşük (≤%50) ve yüksek (>%50) olmak üzere iki farklı gruba ayrıldı. FORT grupları ve FOI grupları kendi aralarında biyokimyasal gebelik oranları açısından karşılaştırılarak FORT ve FOI arasındaki ilişki istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya katılan bireylerin %74.3'ünde gebelik sonucu negatif, %25.7'sinde gebelik sonucu pozitif olarak izlendi. Gebelik sonucuna göre gruplar arasında yaş, gravida, parite, BMİ değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p>0.05). Gebelik sonucuna göre gruplar arasında AMH, FSH, total oosit sayısı, AFS, PFS, M2 oosit sayısı, toplam gonadotrpin dozu, FORT indeksi ve FOI değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p>0.05). FORT indeksi sınıflamasına göre bireylerin %2.3'ü (n=7) düşük, %20.3'ü (n=61) orta, %77.4'ü (n=1) yüksek grupta idi. Ayrıca FOI değerine göre bireylerin %37.0'si (n=111) düşük, %63.0'ü (n=189) yüksek gruptaydı. FORT indeksine göre gruplar arasında gebelik sonucu açısından istatistiksel anlamlı farklılık tespit edildi (p=0.018). FOI değerine göre gebelik sonucu gruplar arasında benzer bulundu (p=0.893). FORT indeksine göre gruplar arasında yaş, gravida, BMI, FSH, toplam gonadotropin dozu değerleri istatistiksel olarak benzerdi (p>0.05). Parite sayısı, AMH, total oosit sayısı, AFS, PFS ve M2 oosit sayısı açısından FORT indeks grupları arasında istatistiksel anlamlı farklılık tespit edildi (p=0.023, p=0.043, p=0.011, p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the effectiveness of the Follicular Response Ratio (FORT) and Follicle-Oocyte Index (FOI) in predicting the success of IVF (In Vitro Fertilization) with Intracytoplasmic Sperm Injection (ICSI) in patients diagnosed with Diminished Ovarian Reserve (DOR). Materials and Methods: Data from 300 patients who underwent IVF-ICSI and embryo transfer due to DOR between January 1, 2020, and May 31, 2024, at the IVF Department of the Obstetrics and Gynecology Clinic, Istanbul University-Cerrahpaşa Health Sciences University, were retrospectively evaluated. Patients with no oocyte development, cycle cancellations, or those who underwent IVF-ET due to accompanying male factors, tubal factors, or unexplained infertility were excluded from the study. Data recorded included patients' age, Body Mass Index (BMI), gravida, parity, number of abortions, basal hormone profiles, and antral follicle count (AFC), total gonadotropin dose administered, total number of oocytes collected on OPU day, number of M2 quality oocytes, and biochemical pregnancy results. The pre-ovulatory follicle count (PFC) on the day of ovulation trigger (hCG application) was used to calculate the FORT index, which was then categorized into three groups: low (67%). The Follicle-Oocyte Index (FOI) was calculated based on the AFC at the start of controlled ovarian stimulation (COS) and the number of oocytes obtained after COS treatment, and was categorized into two groups: low (≤50%) and high (>50%). The FORT and FOI groups were compared for biochemical pregnancy rates, and the relationship between FORT and FOI was statistically evaluated. Results: Among the participants, 74.3% had a negative pregnancy result, and 25.7% had a positive pregnancy result. There were no statistically significant differences between the groups regarding age, gravida, parity, and BMI (p>0.05). No statistically significant differences were found in AMH, FSH, total oocyte count, AFC, PFC, M2 oocyte count, total gonadotropin dose, FORT index, and FOI values based on pregnancy outcome (p>0.05). According to FORT index classification, 2.3% (n=7) were in the low group, 20.3% (n=61) in the medium group, and 77.4% (n=1) in the high group. Additionally, 37.0% (n=111) were in the low FOI group, and 63.0% (n=189) in the high FOI group. A statistically significant difference in pregnancy outcome was detected among the FORT index groups (p=0.018). No significant difference in pregnancy outcome was found among the FOI value groups (p=0.893). There were no statistically significant differences between FORT index groups regarding age, gravida, BMI, FSH, and total gonadotropin dose (p>0.05). However, significant differences were found in parity, AMH, total oocyte count, AFC, PFC, and M2 oocyte count among FORT index groups (p=0.023, p=0.043, p=0.011, p0.05).