Yardımcı üreme teknikleri ile tedavi edilen infertil hastalarda vitamin d düzeylerinin ovaryan yanıtı değerlendirmede kullanılan follıcle-to-oocyte (FOI), follıcular output rate (FORT) ve klinik gebelik üzerine etkileri
The effects of vitamin d levels on clinical pregnancy , follicle-to-oocyte index (FOI) and follicular output rate (FORT) used in the evaluation of ovarian response in infertile patients treated with assisted reproductive techniques
  1. Tez No: 916954
  2. Yazar: AHMET ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI YARCI GÜRSOY, PROF. DR. RECAİ PABUÇCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, yardımcı üreme teknikleri ile tedavi edilen infertil hastalarda serum vitamin D düzeylerinin ovaryan yanıtı değerlendirmede kullanılan follicle-to-oocyte index (FOI), follicular output rate (FORT) ve klinik gebelik oranları üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. 01.01.2023 ile 31.12.2023 tarihleri arasında infertilite nedeniyle Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği ile afiliye tüp bebek merkezine başvuran FOI ve FORT formüllerinin hesaplanabilmesi için gerekli kayıtlara sahip, gebelik verileri mevcut olan, kanda vitamin D düzeyi ölçülmüş, yaşları 19 ile 48 arasında değişen infertil 304 hasta çalışmaya dâhil edildi. Hasta dosyalarından, demografik özellikler, infertilite parametreleri, tedavi öncesinde bakılan AFC, tedavi sırasında izlenen preantral foliküller, toplanan oosit sayısı, embriyo sayısı, klinik gebelik ve biyokimyasal gebelik gibi bilgiler elde edildi. Bu veriler doğrultusunda FOI ve FORT değerleri hesaplandı. Veriler IBM SPSS Statistics ver. 25 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA) programında analiz edilmiş uygun istatistiksel testler seçilmiş ve p0,05). National Academy of Medicine (NAM)'ın referans değerlerinde eksik-yetersiz D vitamini düzeyine sahip olgularda biyokimyasal (p=0,025) ve klinik (p=0,049) gebelik oranları daha yüksek bulunurken, Endocrine Society referanslarında anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir (p>0,05). Biyokimyasal gebelik elde eden grupta FOI ve FORT düzeyleri arasında anlamlı fark görülmemiştir (p=0,053 ve p=0,829); buna rağmen normal FOI yanıtı verenlerin oranı daha fazladır (p=0,017). Klinik gebelik grubunda da FOI-FORT açısından anlamlı fark olmamakla birlikte (p=0,051 ve p=0,875), normal FOI yanıtı verenlerin oranı daha fazladır (p=0,029). FOI yönünden düşük yanıt verenlere kıyasla normal yanıt verenlerde D vitamini düzeyleri bakımından farklılık saptanmamıştır (p=0,349).
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to evaluate the effect of serum vitamin D levels on the follicle-to-oocyte index (FOI), follicular output rate (FORT), and clinical pregnancy rates in infertile patients treated with assisted reproductive techniques (ART). Between January 1, 2023, and December 31, 2023, a total of 304 infertile patients aged 19–48 were included, who presented to the Ufuk University Dr. Rıdvan Ege Hospital Obstetrics and Gynecology Clinic and its affiliated IVF center. These patients had the necessary records to calculate FOI and FORT, had available pregnancy data, and had measured serum vitamin D levels. From patient files, data on demographic characteristics, infertility parameters, antral follicle count (AFC) measured before treatment, preantral follicles monitored during treatment, the number of retrieved oocytes, embriyo count, clinical pregnancy, and biochemical pregnancy were obtained. Based on these records, FOI and FORT values were calculated. The data were analyzed using IBM SPSS Statistics version 25 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA), appropriate statistical tests were selected, and a p-value of 0.05). According to the reference values of the National Academy of Medicine, biochemical (p=0.025) and clinical (p=0.049) pregnancy rates were found to be higher in cases with deficient-insufficient vitamin D levels, whereas no significant difference was observed based on the Endocrine Society references (p>0.05). No significant difference was found between FOI and FORT levels in the group that achieved biochemical pregnancy (p=0.053 and p=0.829); however, the proportion of those with a normal FOI response was higher (p=0.017). Similarly, in the clinical pregnancy group, there was no significant difference in FOI and FORT levels (p=0.051 and p=0.875), but the proportion of those with a normal FOI response was higher (p=0.029). No difference was detected in vitamin D levels between those with a normal FOI response and those with a low response (p=0.349).