Manyetik eğriler ve uygulamaları üzerine
On magnetic curves and applications
  1. Tez No: 891367
  2. Yazar: YAVUZ SELİM GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESMA DEMİR ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde giriş kısmı bulunmaktadır. İkinci bölümde ise 3 boyutlu Öklid uzayında, 3 boyutlu Lorentz uzayında ve 3 boyutlu Galile uzayında temel tanımlar ve teoremlerden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde 3 boyutlu Öklid uzayında manyetik alanlar ve eğriler ile ilgili tanımlar, teoremler ve örnekler yer almaktadır. Dördüncü bölümde 3 boyutlu Lorentz uzayında vektör alanlarının karakterine bağlı olarak farklı durumlarda manyetik alanlar ve bu manyetik alanlarda manyetik yörüngeler incelenmiştir. Beşinci bölümde ise 3 boyutlu Galile uzayında Killing manyetik alanlar ve manyetik eğriler çalışılmıştır. Son olarak altıncı bölüm tartışma ve sonuçlara ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. The first section contains the introduction. In the second chapter, basic definitions and theorems in 3-dimensional Euclidean space, 3-dimensional Lorentz space and 3-dimensional Galilean space are mentioned. The third chapter contains definitions, theorems and examples about magnetic fields and curves in 3-dimensional Euclidean space. In the fourth chapter, magnetic fields and magnetic trajectories in these magnetic fields are examined in different situations depending on the character of vector fields in 3-dimensional Lorentz space. In the fifth chapter, Killing magnetic fields and magnetic curves in 3D Galilean space are studied. Finally, the sixth chapter is devoted to discussion and conclusions.