İlaç hatırlatıcı su matarası tasarımı önerisi: Fiziksel ve dijital etkileşiminin değerlendirmesi
Proposal for the design of a medication reminder water bottle: Evaluation of physical and digital interactions
- Tez No: 891366
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Industrial Design, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnteraktif Medya Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışması nesnelerin interneti tabanlı genel kullanım için tasarlanmış olan ilaç hatırlatıcı işlevselliğe sahip su matarası tasarımı üzerine odaklanmaktadır. Tasarlanan ürün ile günlük yaşamın yoğun temposunda ilaç kullanımının ve su tüketiminin düzenli bir şekilde takip edilmesine yönelik pratik bir çözüm sunulması amaçlamaktadır. İlaç hatırlatıcı su matarası tasarımı prototipi oluşturulduktan sonra, ürünün kullanım talimatlarını içeren kullanım kılavuzları iki farklı formatta tasarlanmıştır. Kağıt kullanım kılavuzu, kullanıcılara ürünün fiziksel özellikleri, kullanım talimatları, temizlik ve bakım bilgilerini içeren bir el kitabı şeklinde oluşturulmuştur. Bununla birlikte, dijital artırılmış gerçeklik kullanım kılavuzuna mobil uygulama üzerinden erişilerek ürünün kullanımını üç boyutlu ve interaktif şekilde sunmaktadır. Bu çerçevede, teknoloji kullanımı iyi düzeyde olan 15 katılımcının kağıt kullanım kılavuzu ve artırılmış gerçeklik kullanım kılavuzu ile ürünü kullanmalarını içeren kullanıcı senaryoları oluşturulmuştur. Kullanıcı senaryoları sonrasında, Sistem Kullanılabilirlik Ölçeği (SKÖ) ve yarı yapılandırılmış görüşme yöntemlerinden yararlanılarak hem tasarlanan ürünün hem de kullanım kılavuzlarının kullanılabilirliği ve sınırlılıkları değerlendirilerek, gelecek çalışmalar için geliştirilebilecek özellikleri ile ilgili çıkarımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the design of a water bottle with medication reminder functionality, intended for general use based on the Internet of Things (IoT). The aim is to provide a practical solution for the regular monitoring of medication usage and water intake amidst the hectic pace of daily life. After the prototype of the medication reminder water bottle was developed, user manuals in two different formats were designed. The paper user manual is presented as a handbook containing information on the product's physical characteristics, usage instructions, and maintenance and care guidelines. In contrast, the digital augmented reality user manual is accessible via a mobile application, offering a three-dimensional and interactive presentation of the product's usage. In this context, user scenarios were created involving 15 participants with a good level of technology proficiency, who used the product with both the paper and AR user manuals. Following these scenarios, the usability and limitations of both the designed product and the user manuals were evaluated using the System Usability Scale (SUS) and semi-structured interviews. Insights were drawn regarding the potential features for future enhancements based on these evaluations.