Endoskopik üreterolitotripside kullanılan farklı güçteki lazerlerin serolojik ve radyolojik biyobelirteçlerle değerlendirilmesi
  1. Tez No: 891422
  2. Yazar: EREN EROL
  3. Danışmanlar: PROF. SELÇUK GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Üriner sistem taş hastalığı ülkemizde sık görülen bir hastalık olup bu olguların yaklaşık %20 sini üreter taşı olan olgular oluşturmaktadır. Üreter taşlarının endoskopik tedavisinde kullanılan yöntemler gelişen litotriptör ve lazer teknolojisi ile birlikte hızlı bir gelişim ve değişim göstermektedir. Gelişen lazer teknolojisi ile birlikte daha güçlü lazerlerin kullanımı yaygınlaşmıştır. Yeni teknoloji, etkin fragmantasyon ve düşük operasyon süreleri açısından umut vaad etmektedir. Bu çalışmanın amacı üreter taşı fragmantasyonunda kullanılan standart holmium lazer tedavisi ile yüksek güçlü lazer tedavisinin etkinliği ve güvenilirliğinin karşılaştırılmasıdır. MATERYAL-METOD: Çalışmamıza Üroloji Kliniğine Ekim 2023-Ocak 2024 tarihleri arasında üreter taşı nedeni ile başvuran ve lazer endoskopik ureterolitotoripsi uygulanan toplam 122 hasta dahil edilmiştir. Bu hastalar yüksek güçlü lazer tedavisi uygulanan 61 hasta (grup-1) ve düşük güçlü lazer tedavisi uygulanan 61 hasta (grup-2) olarak iki gruba ayrılmıştır. Hastaların demografik özellikleri, taş boyutları ve özellikleri, operasyon öncesi, operasyona ait ve operasyon sonrası verileri kaydedilmiş ve veriler SPSS programı yardımı ile değerlendirilmiştir. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen hastaların ortalama yaşı 51,12 (23-75) iken grup-1'de 52,91± 14,62 grup-2'de 49,32±14,39 saptandı. (p:0,16).Tüm hastaların 77 si erkek (%63,1),45 i kadındı.(%36,9) Hastaların genel ortalama BMI değeri 26,57±3,62 dir. Genel hasta populasyonunda ortalama taş boyutu 9,57±3,33 mm (4-19) iken grup-1 ortalama taş boyutu 9,19±3,27mm, grup-2 de 9,95±3,38 mm saptanmış olup her iki grup taş boyutu benzerdi. (p:0,16) Genel hasta populasyonunda daş dansite ortalaması 785,91±174,83 HU (403-1240) saptanırken grup-1 HU değeri 805,52±141,78 HU, grup-2 HU değeri 766,29±201,8 HU saptanmıştır.(p:0,06) İki grup için operasyon öncesi ve operasyon sonrası değerlendirilen laboratuar bulguları benzer olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
İNTRODUCTİON: Urinary tract stone disease is a common disease in our country and approximately 20% of these cases are ureteral calculi. The methods used in the endoscopic treatment of ureteral calculi are rapidly developing and changing with the advances in lithotripter and laser technology. With the development of laser technology, the use of more powerful lasers has become widespread. The new technology is promising in terms of effective fragmentation and low operation times. The aim of this study was to compare the efficacy and safety of standard holmium laser therapy and high power laser therapy for ureteral stone fragmentation. MATERIAL-METHOD: A total of 122 patients who were admitted to the Urology Clinic between October 2023 and January 2024 for ureteral calculi and underwent laser endoscopic ureterolithotoripsy were included in our study. These patients were divided into two groups as 61 patients who underwent high power laser treatment (group-1) and 61 patients who underwent low power laser treatment (group-2). Demographic characteristics, stone size and characteristics, preoperative, operative and postoperative data of the patients were recorded and the data were evaluated with the help of SPSS program. RESULTS: The mean age of the patients included in the study was 51.12 years (23-75), 52.91±14.62 in group-1 and 49.32±14.39 in group-2 (p:0.16).77 of all patients were male (63.1%) and 45 were female (36.9%). The overall mean BMI of the patients was 26.57±3.62. While the mean stone size was 9.57±3.33 mm (4-19) in the general patient population, the mean stone size was 9.19±3.27 mm in group-1 and 9.95±3.38 mm in group-2 and both groups had similar stone sizes. (p:0.16) In the general patient population, the mean stone density was 785.91±174.83 HU (403-1240), group-1 HU was 805.52±141.78 HU and group-2 HU was 766.29±201.8 HU (p:0.06). Preoperative and postoperative laboratory findings for the two groups were similar.