19. yüzyıl eklektisizminin ormanlı mimarisindeki yansımaları: Büyükada Mizzi Köşkü örneği
Reflections of 19th century eclecticism in ottoman architecture: The example of Mizzi Mansion in Büyükada
- Tez No: 891423
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEDRİYE AYLİN KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
19. yüzyıl Osmanlı mimarisinde eklektisizm akımının etkileri görülmeye başlanmıştır. Bu etkinin en büyük örneklerinden biri olan Büyükada'da bulunan Mizzi Köşkü yaklaşık olarak 19. yüzyılın üçüncü çeyreğinde inşa edilen bir yapıdır. Mizzi Köşkü 1894 yılında meydana gelen deprem sonucunda ciddi hasarlar almış ve onarılması için İtalyan Mimar Raimondo D'Aronco ile anlaşılmıştır. Mizzi Köşkü'nün bir diğer restorasyon çalışmaları ise 2000'li yıllardan sonra gerçekleştirilmiştir. Ancak bu restorasyon çalışması günümüzde halen devam etmektedir. Mizzi Köşkü'ne ve mimari süreçlerine yönelik literatürde yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu doğrultuda çalışmada arşiv kayıtları, özgün veriler kullanılarak köşkün incelemesi gerçekleştirilmiştir. D'Aronco tarafından köşkün yenilenmesi sonucunda kazanılan yeni biçimi dönemin Avrupa'sında egemen olan Eklektisizm yaklaşıma örnek bir yapı olarak verilebilmektedir. Bu çalışmada Mizzi Köşk'ünün mimari olan Raimondo D'Aronco'nun çeşitli erken dönem çalışmalarında da gözlemlenen Eklektisizm yaklaşımı ile köşkün üslup açısından incelenmesi yapılmıştır. Bu yapıda kullanılan süsleme unsurları ve cephe biçimleri, mimarın ilerleyen dönemlerinde yapacağı yapılardaki karakteristik formların elde edilmesi için kullanmasının temelini atmıştır.
Özet (Çeviri)
19th century Ottoman architecture of the eclecticism movement effects have begun to be seen. One of the biggest examples of this effect The Mizzi Mansion in Büyükada was built approximately in the third quarter of the 19th century is a structure that was built. Mizzi Mansion after the earthquake in 1894 as a result of serious damage and the Italian architect Raimondo D'Aronco was contracted. Other restoration works of the Mizzi Mansion was realized after the 2000s. However, this restoration work is still ongoing today. Mizzi Mansion and its architectural processes There is not enough information in the literature. Accordingly, in this study archival records, investigation of the mansion using original data was realized. As a result of the renovation of the mansion by D'Aronco The new form gained was based on the Eclecticism approach that was dominant in Europe at the time. Can be given as an example building. In this study, the architecture of the Mizzi Eclecticism, which is also observed in various early works of Raimondo D'Aronco. With the approach, the mansion was analyzed in terms of style. In this structure ornamental elements and façade forms used in the later periods of the architect to obtain the characteristic forms of the structures he will build laid the foundation.