Karpal tünel sendromlu hastalarda yüksek yoğunluklu lazer tedavisinin ağrı, fonksiyonel durum, el kavrama kuvveti ve ultrasonografide median sinir kesit alanına etkisi
The effects of high intensity laser therapy on pain, functional status, hand grip strength and median nerve cross section in ultrasonography in patients with carpal tunnel syndrome
- Tez No: 891432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ORDAHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmada karpal tünel sendromu (KTS) hastalarında HİLT tedavisinin ağrı, fonksiyonel durum ve el kavrama kuvveti üzerine ve USG'da median sinir kesit alanına etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma prospektif, randomize, kontrollü çalışma olarak planlandı. Çalışmaya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Nöroloji polikliniklerine başvuran, KTS semptom ve bulguları olan 60 KTS hastası alınması planlandı. Fizik muayene ve elektrofizyolojik bulgularla hafif ve orta şiddette KTS tanısı konulmuş 60 hasta çalışmaya alındı. Değerlendirmede vizüel analog skala (VAS), Boston KTS Anketi (BCTQ), hidrolik el dinamometresi (Jamar) ve median sinir çapı ölçümü için USG kullanıldı. Hastalar gerçek LASER ve sham LASER tedavi grupları olarak rastgele iki gruba ayrıldı. Bütün hastalar tedavi öncesi, tedavi sonrası ve 3. ayda değerlendirildi. Bulgular: Her iki grupta da el kavrama kuvvetinde 3.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the effects of HILT treatment on pain, functional status and hand grip strength in patients with carpal tunnel syndrome (CTS) and on the median nerve area in USG. Material and methods: This study was planned as a prospective, randomized, controlled study. It was planned to include 60 CTS patients with CTS symptoms and signs who applied to Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Physical Medicine and Rehabilitation, Neurology outpatient clinics. Sixty patients diagnosed with mild and moderate CTS by physical examination and electrophysiological findings were included in the study. Visual analog scale (VAS), Boston CTS Questionnaire (BCTQ), hydraulic hand dynamometer (Jamar) and USG were used for evaluation. The patients were randomly divided into two groups as real LASER+ TENS+ exercises+ splint and sham LASER+ TENS+ exercises+ splint treatment groups. All patients were evaluated before treatment, after treatment and at 3 months.