Laparotomi uygulanan sıçanlarda cerrahi yara iyileşmesi üzerine kalkon-imid türevinin etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of chalcon-imide derivative on surgical wound healing in rats undergoing laparotomy
  1. Tez No: 891473
  2. Yazar: LEYLA AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÖKSAL DEVECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yara iyileşmesi organizmanın travmatik bir hasar nedeni ile oluşan yarayı onarması için verdiği yanıta denir. Bu çalışmada, yeni sentezlenmiş olan Kalkon-imid türevinin laparotomi uygulanan sıçanlarda yara iyileşmesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışma için 48 adet sağlıklı erkek wistar albino sıçan kullanılmıştır. Deneyde kontrol grubuna herhangi bir deneysel işlem uygulanmamıştır. 1. ve 2. Şam grubuna %1 oranında DMSO IP yolla verilip sıçanlar sırasıyla 7. ve 14. günde sakrifiye edilmiştir. Diğer gruplarda batın duvarı laparotomi ile açılmış ve 25-50 mg/kg-kalkon uygulanmış ve 7. ve 14. günün sonunda sakrifiye edilmiştir. Sıçanların serumlarında Toplam Antioksidan Seviyesinin ve Toplam Oksidan Seviyesinin ölçümü yapılmıştır. Periton dokusundan MDA düzeyi, SOD ve GSH-Px enzim aktivitesi çalışılmıştır. IGF-I, EGF, FGF, TGF-β doku ve serum düzeyleri ELISA yöntemiyle belirlenmiştir. Doku örnekleri immünohistokimyasal boyama yöntemi ile histolojik olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Wound healing is the response of the organism to repair the wound caused by a traumatic injury. In this study, it was aimed to evaluate the effect of newly synthesized chalcone-imide derivative on wound healing in rats undergoing laparotomy. For this purpose, 48 healthy male wistar albino rats were used for the study. In the experiment, no experimental procedure was applied to the control group. The 1st and 2nd sham groups were given 1% DMSO by IP and the rats were sacrificed on the 7th and 14th days, respectively. In other groups, the abdominal wall was opened by laparotomy and 25-50 mg/kg-calcone was administered and sacrificed at the end of the 7th and 14th days. Total Antioxidant Level and Total Oxidant Level were measured in the serum of rats. MDA level, SOD and GSH-Px enzyme activity were studied from peritoneal tissue. Tissue and serum levels of IGF-I, EGF, FGF, TGF-β were determined by ELISA method. Tissue samples were evaluated histologically by immunohistochemical staining method.