Hemodiyaliz tedavisi alan ve renal transplantasyon yapılan hastaların spiritüel iyi oluş düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of spiritual well-being levels of patients receiving hemodialysis treatment and renal transplantation
  1. Tez No: 891569
  2. Yazar: BARIŞ ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma, hemodiyaliz tedavisi alan ve renal transplantasyon yapılan hastaların spiritüel iyi oluş düzeylerinin karşılaştırılması amacıyla, tanımlayıcı tipte, çok merkezli olarak yapıldı. Çalışmaya bir kamu ve bir özel hastaneye Ocak 2024-Haziran 2024 tarihleri arasında başvuran hastalardan dahil edilme kriterlerine uyan, örneklem sayısı güç analizi ile belirlenen 114 hasta alındı ve çalışma 120 hasta ile tamamlandı. Veriler soru formu ve Üç Faktörlü Spiritüel İyi Oluş Ölçeği kullanılarak, yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Üç Faktörlü Spiritüel İyi Oluş Ölçeği 29 madde ve üç alt boyuttan oluşmaktadır ve beşli likert tipinde bir ölçektir. Ölçekten alınacak puan 29-145 arasında değişmektedir ve puan arttıkça spiritüel iyi oluş düzeyi artmaktadır. Çalışmaya başlamadan önce çalışmanın yapılacağı kurumlardan, hastalardan ve etik kuruldan gerekli izinler alındı.
Özet (Çeviri)
This descriptive, multi-center study aimed to compare the spiritual well-being levels of patients undergoing hemodialysis treatment and those who had undergone renal transplantation. The study included 114 patients who met the inclusion criteria from a sample size determined by power analysis, recruited from both a public and a private hospital between January 2024 and June 2024, and was completed with a total of 120 patients. Data were collected through face-to-face interviews using a questionnaire and the Three-Factor Spiritual Well-Being Scale. The scale consists of 29 items and three sub-dimensions, and is rated on a five-point Likert scale. The total score of the scale ranges from 29 to 145, with higher scores indicating greater spiritual well-being. Prior to the study, necessary permissions were obtained from the institutions where the research was conducted, the patients, and the ethics committee.