TRT Çocuk Kitaplık bünyesindeki eserlerin matematik dersi kazanımları bakımından incelenmesi
Analysis of the works in TRT Children's Library in terms of mathematics course outcomes
  1. Tez No: 891588
  2. Yazar: VURAL TURALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA YOLASIĞMAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
TRT Çocuk Kitaplık Bünyesindeki Eserlerin Matematik Dersi Kazanımları Bakımından İncelenmesi adlı bu araştırmanın temel amacı, ilgili eserlerin matematik öğretimine uygunluğunun tespit edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda, sözü edilen kitaplık bünyesindeki eserlerde yer alan ifadelerin, İlkokul 1. Sınıf Matematik Dersi Öğretim Programı öğrenme alanları ve alt öğrenme alanlarından kazanımlar ile ilişkilendirilebilme durumu incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemi ile gerçekleştirilen araştırmanın evrenini, TRT Çocuk Kitaplık bünyesindeki beş seri altında toplanan 288 kitap; örneklemini ise, bu evrenden ölçüt örnekleme yöntemi ile belirlenen 6 ve 7 yaş gruplarına yönelik 100 kitap oluşturmaktadır. Örneklemi oluşturan bu kitaplardan veri elde edebilmek amacıyla doküman inceleme tekniği kullanılmıştır. Toplanan araştırma verileri ise, betimsel içerik analizi ile çözümlenmiştir. Verilerin analizi sonucunda: Araştırma konusu eserlerde 'Sayılar ve İşlemler' öğrenme alanından kazanımlarla ilişkilendirilebilecek ifadelerin %63'ünün Bizim Kahramanlar serisinde, %11'inin Doğanın Masalları serisinde, %10'unun Hayatın İçinden serisinde, %8'inin Bizim Masallar serisinde ve %8'inin Meraklı Bilgin serisinde yer aldığı; 'Geometri' öğrenme alanından kazanımlarla ilişkilendirilebilecek ifadelerin %50'sinin Bizim Kahramanlar serisinde, %17'sinin Hayatın İçinden serisinde, %17 sinin Doğanın Masalı serisinde, %8'inin Bizim Masallar serisinde ve %8'inin Meraklı Bilgin serisinde yer aldığı; 'Ölçme' öğrenme alanından kazanımlarla ilişkilendirilebilecek ifadelerin %49'unun Bizim Kahramanlar serisinde, %18'inin Hayatın İçinden serisinde, %16'sının Doğanın Masalı serisinde, %9'unun Meraklı Bilgin serisinde ve %8'inin Bizim Masallar serisinde yer aldığı görülmüştür. Ayrıca, 'Veri İşleme' öğrenme alanından kazanımlarla ilişkilendirilebilecek ifadelerin araştırmaya konu hiçbir eserde yer almadığı belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bu sonuçlar ışığında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research, titled“Examination of the Works in TRT Children's Library in Terms of Mathematics Course Outcomes”, is to determine the suitability of the relevant works for teaching mathematics. In line with this purpose, the association of the expressions in the works in the library with the learning areas and sub-learning areas of the Primary School 1st Grade Mathematics Course Curriculum was examined. The universe of the research, which was conducted with the qualitative research method, consisted of 288 books collected under five series in TRT Children's Library; and the sample consisted of 100 books for the age groups of 6 and 7, determined from this universe using the criterion sampling method. Document review technique was used to obtain data from these books that constituted the sample. The collected research data were analyzed with descriptive content analysis. As a result of the data analysis: In the works under research, it was seen that 63% of the expressions that can be associated with achievements from the 'Numbers and Operations' learning area were in the Bizim Kahramanlar series, 11% in the Tales of Nature series, 10% in the Inside of Life series, 8% in the Tales of Our Tales series, and 8% in the Curious Scholar series; 50% of the expressions that can be associated with achievements from the 'Geometry' learning area were in the Bizim Kahramanlar series, 17% in the Inside of Life series, 17% in the Tales of Nature series, 8% in the Tales of Our Tales series, and 8% in the Curious Scholar series; 49% of the expressions that can be associated with achievements from the 'Measurement' learning area were in the Bizim Kahramanlar series, 18% in the Inside of Life series, 16% in the Tales of Nature series, 9% in the Curious Scholar series, and 8% in the Tales of Our Tales series. In addition, it was determined that expressions that could be associated with the gains from the 'Data Processing' learning area were not included in any of the works subject to the research. In the light of these results obtained from the research, suggestions were presented.