Yerel yönetim hizmetlerinin birey memnuniyeti ve oy vermeye etkisi: Mamak örneği
The effect of local goverment services on individual satisfaction and voting: The example of Mamak
- Tez No: 891590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN TÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma ile yerel yönetim hizmetlerinde duyulan memnuniyetin oy verme davranışı üzerindeki etkisi Ankara ilinin Mamak ilçesi kapsamında incelenmiştir. Bu yüzden belediye kanunlarında yer alan yetki, görev ve sorumluluklar ile Mamak Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi hizmetleri bir araya getirilerek bir ölçek oluşturulmuştur. 2014 ve 2019 mahalli idare genel seçimleri doğrultusunda seçilen üç mahallede en çok oy alan iki siyasi parti ölçüt alınmıştır. Bu iki siyasi partinin birbirlerine oranla en çok oy aldığı iki mahalle ve buna ek olarak iki siyasi partinin yakın oy aldığı bir mahalle seçilmiştir. Bu üç mahallede bireylerin memnuniyeti nicel yöntemlerle analiz edilerek mahalli idare genel seçim sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Anket çalışmasıyla bireylerin hizmet memnuniyetinin alınan oy oranlarıyla karşılaştırması yapılarak seçmenin oy verme davranışını etkileme durumu incelenmiştir. Hizmet memnuniyetinin oy verme davranışına etkisi regresyon analizi ile test edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda oy verme davranışında sadece hizmet memnuniyetinin etkili olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of satisfaction with local government services on voting behavior within the scope of Mamak district of Ankara province. For this reason, a scale was created by combining the powers, duties and responsibilities in the municipal laws and the services of Mamak Municipality and Ankara Metropolitan Municipality. In line with the 2014 and 2019 local administration general elections, the two political parties that received the highest number of votes in three selected neighborhoods were taken as a criterion. Two neighborhoods where these two political parties received the most votes compared to each other and one neighborhood where the two political parties received close votes were selected. The satisfaction of individuals in these three neighborhoods was analyzed with quantitative methods and compared with the results of the local government general elections. By comparing the service satisfaction of individuals with the rate of votes received through the survey study, the effect of service satisfaction on voting behavior of voters was examined. The effect of service satisfaction on voting behavior was tested with regression analysis. As a result of the analysis, it was seen that only service satisfaction was not effective in voting behavior.