Post-modern coğrafyaların turizm mekânları üzerinden incelenmesi: Antalya örneği
Examination of post-modern geographies through tourism spaces: The case of Antalya
- Tez No: 891591
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KERVANKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Dünyada 20. Yüzyılın sonlarına doğru modernizmin sert ve kuralcı kurumlarına karşı eleştirel hareketlenmeler başlamıştır. Bu hareketlenmeler 'post-modern' olarak adlandırılmış, kavramsallaştırılmış ve teorize edilmiştir. Dolayısıyla toplumları içerisinde barındıran mekânsal düzlemler, üretim-tüketim ilişkileri çerçevesinde yeniden yapılanma süreçlerine maruz kalmış, farklılaşmış, parçalanmış ve ifade ettikleri anlamlar çoğalmıştır. Turizm mekanları da bu değişimlerden etkilenmiş, giderek daha 'post-modern' görünümlere kavuşmuş, 'temalarla' ön plana çıkmaya başlamıştır. Bu çalışma kapsamında, üretim-tüketim ilişkileri ve toplumsallık kapsamında post-modern turizm mekanlarının meydana geliş ve oluş süreçlerinin, mekanların içerisinde bulunan unsurlar üzerinden anlamlandırılmaya çalışılacaktır. Bu amaca yönelik Antalya il sınırları içerisinde yer alan üç adet turizm mekânı belirlenmiş, bu mekanlarda post-modernizmin izlekleri aranmıştır. Araştırma sahaları“The Land of Legends, Digiverse ve Sandland”dir. Bu çalışmanın yöntemi olarak ise nitel araştırma yöntemi seçilmiştir. Dolayısıyla bu kapsamda 30 katılımcı ile görüşmeler gerçekleştirilmiş, gözlem ve doküman verileri üzerinden incelemeler yapılmıştır. Buradan elde edilen veriler, temalara ayrılmış ve bu şekilde analiz edilmiştir. İncelemeler sonucunda, araştırılan turizm mekanlarının yoğun bir şekilde post-modern unsurlar ile donatıldığını; The Land of Legends'ın eklektik mimari yapısı ve farklı kültürel temalarla çok katmanlı bir mekânsal yapı oluşturduğunu, Digiverse'de dijitalize edilen gösterim yöntemlerinin, etkileşimli bir deneyim sağladığını ve Sandland'de ise mekân içerisinde bulunan 'simulakr' unsurlarının mekânın heterojenliğini ve kültürel entegrasyonları mümkün kıldığı anlaşılmıştır. Öte yandan bu mekanların sosyal dışlanmaya sebep olabileceği ve yerel mekanlar üzerindeki yeniden yapılanmaların olumsuz etkilerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Towards the end of the 20th century, critical movements against the rigid and prescriptive institutions of modernism started in the world. These movements were called 'post-modern', conceptualised and theorised. Therefore, the spatial planes that contain societies have been subjected to restructuring processes within the framework of production-consumption relations, have become differentiated, fragmented and the meanings they express have multiplied. Tourism places have also been affected by these changes, have become more 'post-modern' in appearance, and have started to come to the fore with 'themes'. This study will try to make sense of the processes of the emergence and formation of post-modern tourism places within the scope of production-consumption relations and sociality through the elements within the places. For this purpose, three tourism places located within the borders of Antalya province were determined and the traces of post-modernism were searched in these places. The research sites are“The Land of Legends, Digiverse and Sandland”. Qualitative research method was chosen as the method of this study. Therefore, interviews were conducted with 30 participants, observations and document analyses were made. The data obtained here were divided into themes and analysed in this way. As a result of the analyses, it is understood that the tourism places researched are heavily equipped with post-modern elements; The Land of Legends creates a multi-layered spatial structure with its eclectic architectural structure and different cultural themes, Digiverse's digitised display methods provide an interactive experience, and Sandland's 'simulacrum' elements within the space enable the heterogeneity of the space and cultural integrations. On the other hand, it has been reached that these spaces may cause social exclusion and the negative effects of restructuring on local spaces.