Türkiye ve Avrupa Topluluğu'nda deri ve deri mamulleri sanayii
  1. Tez No: 8916
  2. Yazar: SEVGİ GEREK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİL DİRİMTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deri ve Kürk Teknolojisi, Leather and Fur Technology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET Avrupa Topluluğu ile Türkiye arasındaki ilişkilerin yeni bir döneme girdiği günümüzde, Topluluk karşısında rekabet gücümüzü inceleyen değişik araştırma ve incelemeler yapılmıştır Bunlar incelendiğinde Türk deri ve deri mamulleri sanayiyle Avrupa Topluluğu`nda deri ve deri mamulleri sanayinde bazı dikkat çekici gelişmelerin yaşandığı gözlenmiştir Taraflar açısından nitelikleri oldukça farklı olan bu gelişmelerin dikkate değer olması çalışmamızın temel nedeni olmuştur Sonuç olarak çalışmamızda Türk deri ve deri mamulleri sanayinin AT karşısında rekabet gücünü arttırmasının ancak çok kaliteli ve standart üretimle mümkün olacağı belirtilmiştir
Özet (Çeviri)
SüîdMAEY Turkey-EC relations have come to a new and interesting period. In those days we can see a lot of researches and studies and papers which have tried to compare the competition opportunities of Turkey and EC countries. These researches and studies have shown that leather and leather products industries in both sides have some interesting and important properties. That phenomen has* "been the main factor encouraged us to study on this subject. As a consequence of the study it has been stated that the increase of competability of leather and leather products industry of Turkey can be ensured only in case of high quality and standardization»