Zorunlu göç bağlamında Suriyeli ergenlerde kültürleşme stratejilerinin kimlik statülerine göre incelenmesi
Examining the acculturation strategies of Syrian adolescents in the context of forced migration based on identity statuses
- Tez No: 891675
- Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, zorunlu göçe maruz kalmış Suriyeli ergenlerde kültürleşme stratejileri ile kimlik statüleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Ayrıca kültürleşme stratejilerinin yaş, cinsiyet ve Türkiye'de ikamet etme süresine göre farklılık gösterip göstermediğine ve kimlik statüleri alt boyutlarının Suriyeli ergenlerde dağılımına bakılmıştır. Araştırmanın evrenini; 2021-2022 eğitim öğretim yılında Hatay ili Antakya ilçesinden uygun örneklem yoluyla seçilen, Suriyeli ergenler oluşturmaktadır. Örneklem grubundaki katılımcılar 14-18 yaş arası 280'i kız; 218'i erkek toplam 498 öğrencidir. Araştırmada veriler“Kültürleşme Stratejileri ve Tutumları Ölçeği”ve“Kimlik Gelişiminin Boyutları Ölçeği”ile demografik özelliklerin belirlenmesi amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulan“Demografik Veri Formu”ile toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 25 paket programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research aimed to determine the relationship between acculturation strategies and identity statuses among Syrian adolescents exposed to forced migration. Additionally, the study examined whether acculturation strategies vary by age, gender, duration of residence in Turkey, and investigated the distribution of identity status sub-dimensions among Syrian adolescents. The population of the study consisted of Syrian adolescents selected through appropriate sampling from Antakya district of Hatay province during the 2021-2022 academic year. Participants in the sample group consist of a total of 498 students, with 280 females and 218 males, aged between 14 and 18 years old. In the research, data were collected using the“Acculturation Strategies and Attitudes Scale,”the“Dimensions of Identity Development Scale,”and a“Demographic Data Form”created by the researcher for determining demographic characteristics. The data analysis was conducted using the SPSS 25 statistical software package. In the data analysis, Independent Samples TTest, ANOVA (Analysis of Variance), and Cluster Analysis were used, with a significance level set at p < 0.05. MANOVA (Multivariate Analysis of Variance) analysis was conducted to determine the differences between the variables in the study. As a result of the analyses, no statistically significant differences were found based on gender, age, and duration of residence in Turkey regarding the subdimensions of acculturation strategies—cultural adaptation and cultural maintanence in Syrian adolescents. In the distribution of identity statuses, the dimensions of commitment making and identification with commitment were found to be at the highest level, while the dimension of exploration in depth was found to be at the lowest level. When examining the differentiation that emerges in the dimension of cultural maintenance according to the sub-dimensions of identity statuses, it was found that those in the sub-dimensions of commitment making and ruminative exploration maintain their own culture at a higher level, whereas individuals in the dimension of exploration in breadth maintain their own culture at the lowest level. When examining the differentiation that emerges in the dimension of cultural adaptation according to the sub-dimensions of identity statuses, it was concluded that individuals in the sub-dimension of commitment making are more successful in cultural adaptation compared to individuals in other status dimensions. Finally, it was found that among the dependent variables, the differentiation of identity statuses has a larger effect on the cultural maintanence (η2 = 0.50), while cultural adaptation has a moderate effect (η2 = 0.38). KEY WORDS Acculturation, Migration, Identity, Integration