Yüksek tuzlu ve tuzsuz topraklarda farklı azot kaynağı uygulamalarının azot kayıplarına etkisinin belirlenmesi
Determination of the effects of different nitrogen sources on nitrogen losses in high saline and non-saline soils
  1. Tez No: 891708
  2. Yazar: EMRAH RAMAZANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÇULLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İklim değişikliği ve uygun olmayan arazi yönetim uygulamaları nedeniyle,özellikle kurak ve yarı kurak bölgelerde toprak tuzluluğu tarımsal üretimin sürdürülebilirliğini tehdit etmektedir. Bu tehdit, topraktaki azot kayıplarını artırarak verimliliği olumsuz yönde etkileyebilir. Bu çalışmanın amacı, tarımsal üretim potansiyeli yüksek olan Harran Ovasında, yer yer görülen toprak tuzluluğunun azotlu gübre uygulamaları sonrası azot kayıplarına etkisini incelemektir. İnkübasyon denemesi, arazi koşullarında alınan toprak örneklerinde robotik sürekli akış toprak inkübasyon sistemi kullanılarak üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çalışmada, Harran ovasından alınan aşırı tuzlu (35.80 dS m-1) ve tuzsuz (1.15 dS m-1) iki zıt toprak tipi karşılaştırılmıştır. Azotlu gübre kaynağı olarak mineral gübrelerden üre ve amonyum sülfat, organik gübre olarak biyogaz atığı kullanılmıştır. İki zıt toprakta, su dolu gözenek hacmi %75 seviyelerine getirilmiş ve dekara 15 kg N olacak şekilde azotlu gübreleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to climate change and improper land management practices, soil salinity poses a threat to the sustainability of agricultural production, especially in arid and semi-arid regions. This threat can negatively impact productivity by increasing nitrogen losses in the soil. The aim of this study is to examine the effect of soil salinity on nitrogen losses following nitrogen fertilization in the Harran Plain, an area with high agricultural production potential. The incubation experiment was conducted on soil samples taken under field conditions using a robotic continuous flow soil incubation system with three replications. The study compared two contrasting soil types from the Harran Plain: highly saline (35.80 dS m⁻¹) and non-saline (1.15 dS m⁻¹). As sources of nitrogen fertilizer, mineral fertilizers (urea and ammonium sulfate) and organic fertilizer (biogas waste) were used. In both soil types, the water-filled pore space was adjusted to 75%, and nitrogen fertilization was applied at a rate of 15 kg N per decare.