Turizmin bölgesel kalkınmadaki rolü: Konya ili örneği
The role of tourism in regional development: The case of Konya province
- Tez No: 891728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Günümüzde turizm, Türkiye'nin yanı sıra dünya ekonomileri içinde önemli bir sektördür. Turizm, iktisadi büyüme, inovasyon, rekabet, iktisadi esneklik ve istihdam için büyük önem taşıyan bir sektördür. İktisadi kaynakların en verimli alanlara transferini sağlayan baş aktörlerden biri de turizmdir. Son dönemlerde ulusal ya da bölgesel kalkınmanın gerçekleştirilebilmesi, ülke ekonomileri için vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Bölgesel kalkınmanın gerçekleştirilmesi adına bölgeler arası dengesizliklerin giderilmesi ya da minimize edilmesi, tüm ülkeler için olduğu kadar, Türkiye içinde büyük önem arz etmektedir. Türkiye'nin kalkınmasındaki en büyük engellerden biri de bölgesel dengesizliklerin olmasıdır. Bölgelerarası dengesizliği giderebilmede turizm, Türkiye'nin bu açıdan zengin bir coğrafyaya hâkim olması nedeniyle bir hayli önemli bir politika aracı olarak ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'nin bölgesel kalkınmasında turizmin önemi ve rolü, Konya ilinin turizm potansiyeli ve turizm çeşitliliği yönünde değerlendirmeler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca çalışmanın konusu ile ilgili çeşitli mesleklerden ve yetkililerden oluşan bir grup ile görüşmeler gerçekleştirilmiş ve bu görüşmeler neticesinde turizmin bölgesel kalkınma üzerindeki etkileri Konya ili özelinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, tourism is an important sector in Turkey as well as in the world economies. Tourism is a sector that is of great importance for economic growth, innovation, competition, economic flexibility and employment. One of the main actors that ensures the transfer of economic resources to the most productive areas is tourism. The ability to realize national or regional development in recent periods is of indispensable importance for the economies of countries. Eliminating or minimizing decencies between regions in order to realize regional development is of great importance for all countries, as well as for Turkey. One of the biggest obstacles in Turkey's development is the fact that there are regional imbalances. In order to eliminate the interregional imbalance, tourism comes to the fore as a very important policy tool due to the fact that Turkey dominates a rich geography in this respect. In this study, the importance and role of tourism in the regional development of Turkey have been evaluated in the direction of the tourism potential and tourism diversity of Konya province. In addition, interviews were conducted with a group of various professions and officials related to the subject of the study, and as a result of these interviews, the effects of tourism on regional development were discussed specifically in Konya province.