Bankalarda otomasyon
- Tez No: 8918
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
ÖZET i“Bankalarda Otomasyon”isimli bu çalışmada otomasyon kavramı, banka cılıkla sınırlandırılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, çalışma mızın temelini oluşturan üç kavram otomasyon, yönetim ve bankacılık ayrıntı lı biçimde ele alınmıştır. İkinci bölümde, bankalardaki otomasyon olgusu, etkileşimli yönetim sistematiği açısından incelenmiştir. Böylece olaya üst yönetim, bilgisayara dayalı otomasyonda iletişimi sağlayan ağlar, ileri düzeydeki elektronik ban kacılık uygulamaları, otomasyonda hedeflenen temel politikalar, bankalarda j otomasyon uygulamalarının çeşitli etkileri ve sorunları açısından yaklaştık. Son bölümde, T. İş Bankası ve Yapı ve Kredi Bankası otomasyon uygula malarından yararlanılarak konunun ülkemizde ulaştığı düzey, saptanmaya çalı şılmıştır. Ayrıca, sunduğumuz öneri modelle, uygulamaya bilgisayar mantığı açısından nasıl yaklaşılabileceğini belirttik. 02.02.1989 Namık ÇETİN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT i In this study which is named“Automation in Banks”, the concept automation has been tried to limit by banking. To this aim, the study consists of three major parts. In part I, three concepts that constitute the bases of our study -automation, mana gement and banking- have been handled in detail. In part II, the fact -Automation in Banks- has been investigated from the point mutual influenced management systematic. Thus we have approach this part like as: Automation in top banking management, networks that constitute communication on banking organisations, advanced applica tions on electronic banking, fundamental policies on banking management, some effects of automation applications in banks and its problems. In the last part, the subject has been tried to determine how it has reached present level in our country by considering the applications in T. tş Bankası arid Yapı ve Kredi Bankası; besides, we mentioned -with the presented model- how the subject has been approached by the logical think ing related with computers. 02.02.1989 Namık ÇETİN