Yeni ve yenilenmiş ürünler için DQN tabanlı envanter dağıtım ajanı uygulaması
Implementation of a DQN-based inventory distribution agent for new and refurbished products
- Tez No: 891813
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dağıtım depoları, tedarik zincirinin en kritik unsurlarından biridir, çünkü ürünlerin son kullanıcılara ulaşmadan önceki son duraklarıdır. Bu depoların yönetimi, doğru ürünlerin doğru zamanlarda doğru perakendecilere ulaşmasını sağlamak açısından hayati öneme sahiptir. Geleneksel envanter yönetimi yöntemleri, sabit kurallar ve tahminler üzerine kurulmuş olup, piyasa koşullarındaki ani değişikliklere uyum sağlamada yetersiz kalabilir. Bu durum, dağıtım depolarının ihtiyaç duyduğu esnekliği ve hızlı tepki verme kapasitesini sınırlar. Yapay zekâ teknolojilerinin devreye girmesiyle, bu eksiklikler giderilmekte ve envanter yönetimi daha dinamik hale getirilmektedir. Özellikle, makine öğrenimi ve derin öğrenme teknikleri, envanter süreçlerini otomatize ederek ve sürekli olarak iyileştirerek, depoların operasyonel verimliliğini ve öngörülebilirliğini artırır. Bu tez çalışması kapsamında yeni ve yenilenmiş ürünlerin dağıtımı, ürünlerin sahip olduğu her özellik ve geçmiş satış verileri göz önünde bulundurularak Derin Q Ağı algoritması ile sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Distribution warehouses are one of the most critical elements of the supply chain because they are the last stop for products before reaching end users. The management of these warehouses is crucial to ensure that the right products reach the right retailers at the right times. Traditional inventory management methods, based on fixed rules and forecasts, may fall short in adapting to sudden changes in market conditions. This situation limits the flexibility and quick response capacity required by distribution warehouses. With the advent of artificial intelligence technologies, these shortcomings are being addressed, and inventory management is becoming more dynamic. Specifically, machine learning and deep learning techniques automate and continuously improve inventory processes, enhancing the operational efficiency and predictability of warehouses. In this thesis, the distribution of new and refurbished products will be achieved using the Deep Q Network (DQN) algorithm, considering every feature of the products and historical sales data.