The relationship between design and refurbishment in the furniture sector within the scope of circular economy
Döngüsel ekonomi kapsamında mobilya sektöründe tasarım ve yenileme arasındaki ilişki
  1. Tez No: 883415
  2. Yazar: TUĞÇE ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF KÜÇÜKSAYRAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sürdürülebilirlik, tüketim ve üretim sistemlerinde döngüsel ekonomiyi oluşturacak kapsamlı bir dönüşüm gerektirir. Bu dönüşüm ürün yaşam döngüsünün her bir aşamasının yeniden tasarlanmasını gerektirir. Döngüsel ekonominin ürün yaşam döngüsünü etkileyen gerekliliklerinden biri de yenileme sistemleridir. Yenileme sistemlerinin ürün ömrünü uzatarak atık oluşumunu ve yeni ürün üretimi için kaynak kullanımını azaltmada önemli etkileri vardır. Mobilya sektörü yenileme sistemlerinin etkin olduğu bir sektördür. Mobilya sektörü daha önce eko-tasarım kriterleri göz önüne alınarak araştırılmıştır ve yenileme sistemleri çeşitli sektörlerde incelenmiştir. Önceki araştırmalardan farklı olarak, yenilenmiş mobilyaların ürün tasarımı ve ürün-servis sistemleri tasarımı yaklaşımları ile incelenmesi bu araştırmanın özgün değeridir. Bu kapsamda yenilenmiş ürün satıcıları ile çoklu vaka analizleri gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, mobilya yenileme sistemlerinin derinlemesine incelenmesi ve iyileşme olanakları ile diğer sektörlere aktarımı mümkün kılacak öneriler geliştirilmiştir. Bu öneriler yenileme için gerekli ürün tasarımı ve ürün-servis sistemi tasarımı stratejilerini belirleyecektir. Araştırma sonucunda belirlenen stratejiler ve senaryolar doğrultusunda üretim ve tüketimin sürdürülebilirliğe uygun olarak üreticilerin, tasarımcıların, yenileme firmalarının ve kullanıcıların faydalanacağı, araştırma ve geliştirme aşamasından tüketim aşamasına kadar sürdürülebilirliğe katkı sağlayan bir araştırma amaçlanmıştır. Toplumsal düzeyde sürdürülebilirliğe daha çok katkı sağlanması amacıyla ileriki aşamalarda vaka analizlerinin aynı teoriler çerçevesinde mobilya üreticileri, mobilya malzemeleri üreticileri, tasarım danışmanları, dijital satış platformları ve deneyimli kullanıcılar ile de yapılması hedeflenmektedir. Bunlara ek olarak bu proje, 11. Kalkınma Planı ve Yeşil Mutabakatın maddelerindeki atık yönetimi, karbon emisyonu kontrolü, tekstil ürünlerinin yenilikçi kullanımı ve döngüsel ekonomi dönüşüm hedeflerine katkı sağlamaktadır. Tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş bölümüdür. Birinci bölüm araştırma sorunun alt yapısını oluşturan nedenleri, literatürdeki gereklilikleri, araştırmanın kapsamını ve araştırmanın amaçlarını içermektedir. Araştırma sorusu ve alt soruları şu şekildedir; Mobilya sektöründeki yenilenmiş ürünlerin tüketim ve üretim sistemlerinde, ürün tasarımı ve ürün-servis sistemleri tasarımı seviyelerinde gerekli kriterler nelerdir? Alt sorular; Yenilenmiş mobilya ürün-servis sistemleri tasarlanırken karşılaşılan zorluklar nelerdir ve nasıl aşılabilir? Tasarım, yenilenmiş ürün-servis sistemlerine nasıl katkı sağlayabilir? Yenilenmiş ürün ve ürün-servis sistemi tasarımı süreçleri, çevresel sürdürülebilirlik açısından nasıl iyileştirilebilir? Bu sorular sonucunda araştırmanın teorik amaçları şunlardır: Döngüsel ekonomi ve sürdürülebilirlik için tasarım konularında literatürde var olan örneklerin karşılaştırarak ortak ve farklı noktalarının belirlenmesi, sürdürülebilir yenileme işlemi için gerekli döngüsel ekonomi kriterlerinin belirlenmesi, yenileme işlemine konu edilebilecek mobilya ürünleri için mevcut yaklaşımlarla tasarım kriterlerinin belirlenmesi, yenilenmiş ürünlerin tüm yaşam döngüsünün incelenmesidir. Araştırmanın uygulama alanlarındaki amaçları, yenileme pratiklerinde iyi uygulamaların belirlenmesi ve detaylı olarak incelenmesi, yenilenme sırasında kullanılan tekstil, boya ve montaj parçalarının tasarıma ve çevresel sürdürülebilirliğe etkisinin belirlenmesi, mobilya sektöründe döngüsel hammadde kullanımının yeni ürün geliştirilmesine etkilerinin araştırılması, uygulanmakta olan sürdürülebilir yenilenme pratiklerinin eksiklerinin belirlenmesi ve giderilmesi için önerilerin belirlenmesi, çevresel etiketleme, garanti servisleri, ürün hakkında şeffaf bilgi sağlanması, ürünün dijital ortamlarda var olması gibi yenilenmiş ürün sistemlerini yaygınlaştırıcı özelliklerin faydalı bir şekilde kullanılması için önerilerin belirlenmesi, döngüsel ekonomiye dönüşüm sürecine yönelik farkındalık yaratmak ve mobilya sektörü dışındaki sektörlerde yaygınlaştırmak için önerilerin geliştirilmesidir. İkinci bölümde ürün servis sistemlerini, döngüsel ekonomiyi ve ürün tasarım stratejilerini içeren bir literatür araştırması içermektedir. Araştırma konusunun hem genelden özele hem de servis kapsamında ürüne doğru bir literatür kapsamı ile araştırılması amaçlanmıştır. Buna göre, literatür içeriği çevresel sürdürülebilirlik, sürdürülebilirlik için ürün tasarım stratejileri, ekolojik tasarım, döngüsel tasarım, ürün ömrü döngüsü tasarımı, duygusal dayanıklı tasarım, etkili işlevsel tasarım stratejileri bir araya getirilmiştir. Seçilen stratejilerin paralellikler ve farklılıklar göstermesi döngüsel ekonomi ve sürdürülebilirlik kapsamında ürünlere farklı açılardan yaklaşılmasını sağlamaktadır. Çevresel sorunların tespit edildiği alanlar için iyileştirmeler önerilirken, ürün-kullanıcı ilişkisinin de irdelenerek ürün kullanım ömrünün uzatılmasını hedefleyen çözümler de kapsanmaktadır. Ürün stratejilerine ek olarak, ürün servis sistemleri ve bu sistemlerin tasarım gereklilikleri ayrıda döngüsel ekonomi ve ürün yenileme literatürü incelenmiştir. Son olarak yenilenmiş mobilyaların ikinci el mobilyadan teorik ve pratik nasıl farklı olduğuna değinilmiştir. Üçüncü bölümde seçilen metotlar ve vakalar açıklanmıştır. Projenin temel araştırma yöntemi vaka analizidir. Vaka analizleri, bütüncül bir bakış açısı ile araştırılmasını, derin ve açıklayıcı veriler toplanmasını sağlamıştır. Araştırmada, amaçlara uygun olarak birden çok farklı kurum ve kişi ile görüşüldüğü için, çoklu-vaka analizi çalışması gerçekleştirilmiştir. Vaka analizi için gerekli olan veri toplama yöntemi olarak, online araştırmalar, yerinde gözlem ve röportajlar yapılmıştır. Röportajlar hem ürün servis sisteminin anlaşılması amacıyla açık uçlu sorulardan hem de ürün tasarımı literatürü temel alınarak kategorize edilmiş ürün tasarım kriterlerini belirlemekte fayda sağlayacak kontrol listesinden oluşturulmuştur. Üçüncü bölümde ayrıca neden Dank! ve Spotçu Mimar'ın vaka analizi çalışmalarında araştırılacak firmalar olarak seçildiği de detaylı bir şekilde anlatılmış ayrıca firmalar hakkında yapılan online araştırma ile detaylı firmalar hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Dördüncü bölümde araştırma analizlerine yer verilmiştir. Röportajlar sonucunda firma süreçlerinin nasıl sürdürüldükleri karşılaştırmalı olarak anlatılmıştır. Her iki vakanın ürün servis sistemleri literatüre uygun olarak haritalandırılmıştır. Her iki firmanın süreç analizlerinden çıkan zorlukları, avantajları pratik ve pratik olmayan çözümleri detaylı olarak açıklanmıştır. Firmaların her ne kadar farklı kitlelerek hitap etseler de benzer bir amaçla yola çıklamalarından dolayı benzer bir iş modeline sahip oldukları ortaya çıkmıştır. Her iki vaka için farklı çözümler getirilen süreç aşamalarında alternatiflerin ikiside araştırma analizi boyunca tarafsız bir şekilde aktarılmıştır. Bu analizlerin literatür ile uyumluluk gösteren ve göstermeyen noktaları detaylandırılmıştır. Ayrıca ürün kontrol listesinden alınan sonuçlara göre yenilenme sürecine dahil edilebilmesi için mobilyalarında bulunması gereken tasarım özelliklerine yer verilmiştir. Buna göre ön plana çıkan kriterler vurgulanmıştır. Beşinci bölüm ise sonuç bölümüdür. Analizler sonucunda elde edilen çıkarımlara yer verilmiştir. Bir sonraki araştırma önerileri belirtilmiştir. Özet olarak, Türkiye'deki ikinci el ürün satışını artıran ve daha güvenilir hale getiren firmaların araştırılması, tasarım ve sürdürülebilirlik alanındaki literatüre önemli bir katkı sağlayacaktır. Bu konuyla ilgili araştırma alanlarının zaman içinde genişlemesi gerekmektedir. İkinci el ürünlere karşı olan önyargıların azalmasıyla birlikte, bu tür hizmetler ve servisler tercih edilmeye başlayacaktır. Tüketim kültürüne ve sürdürülebilirliğe olan katkıların incelenmesi büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
A comprehensive change for achieving a circular economy in the consumption and production systems is needed. This transformation requires redesigning the production system by considering each stage of the product life cycle. One of the requirements of the circular economy concerning the product life cycle is refurbishment. Refurbishment has an important impact on reducing waste generation by extending the life of products and reducing the use of resources for new product production. Refurbishment is effective in the furniture industry. The furniture sector has been studied by considering eco-design criteria. Refurbishment systems have also been studied in various sectors. Unlike previous studies, the original value of this research is to examine refurbished furniture with sustainable design approaches at the product and product-service system design levels. In this scope, multiple case studies have been conducted. As a result, an in-depth analysis of furniture refurbishment systems, potentials for improvement, and recommendations aiming for the transfer to other sectors were developed. The thesis consists of five chapters. The first part is the introductory part. The first part includes the reasons that form the basis of the research problem, the requirements in the literature, the scope of the research, and the aims of the research. The main research question is as follows: What are the necessary criteria in the consumption and production systems of refurbished products in the furniture sector, at the level of product design and product-service systems design? The sub-questions are: What are the difficulties encountered while designing refurbished furniture product-service systems and how can they be overcome? How can design contribute to refurbished product-service systems? The second part of the thesis includes a literature review on sustainable product-service systems and circular product design. Accordingly, the literature content brings together topics such as“environmental sustainability”,“product design strategies for sustainability”,“ecological design”,“cyclical design”,“product life cycle design”,“emotionally durable design”, and“a rhetoric of functional object arrangement”. Finally, it is mentioned how refurbished furniture differs from second-hand furniture theoretically and practically. In the third section, selected methods and cases are explained. The main research method of the project is a case study. Case studies provided a holistic view and deep and explanatory data to be collected. As the data collection method required for case analysis, online research, on-site observation, and interviews were made. The interviews were composed of both open-ended questions to understand the product service system and a checklist that would be useful in determining the product design criteria categorized based on the product design literature. In the third part, a detailed explanation is provided of why Dank! and Spotçu Mimar were chosen as the companies for case study research. Additionally, detailed information obtained through online research about these companies is presented. In the fourth chapter, research findings and discussion are presented. As a result of the interviews, how the company processes are carried out is explained comparatively. The product service systems of both cases were mapped by the literature. In addition, according to the results obtained from the product checklist, the design features that should be included in the furniture to be included in the refurbished process are included. The fifth section is the conclusion section. The inferences obtained as a result of the analyses are included. Further research recommendations are indicated. In conclusion, researching companies that contribute to the increased sales and enhanced reliability of refurbished products in Turkey will significantly contribute to the literature on design and sustainability. It is imperative that research areas about this subject matter expand over time. As biases against second-hand products diminish, these types of services and offerings will become increasingly preferred. Studying their contributions to consumption culture and sustainability is important.