Arkeolojik veriler ışığında homeros destanlarında ölüm ve ritüel
Death and ritual in homeric epics in the light of archaeological data
  1. Tez No: 891825
  2. Yazar: ASENA KÖYBAŞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM DEMİRALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Ölü gömme uygulamaları, insan topluluklarının hem birbirleriyle hem de ölüleriyle kurdukları ilişkiler bağlamında belirli kurallar çerçevesinde gerçekleştirilen, tarihsel bir arka plana sahip ritüelleri kapsar. Antik Yunan dünyasında ölüm ve ölüm sonrası ritüellerin en iyi yansıtıldığı iki eser, Homeros'un İlyada ve Odysseia destanlarıdır. Bu çalışmada, Homeros'un eserlerinde sunduğu kadim bilgiler ışığında, İlyada ve Odysseia'da ölüm ve ritüel olgusunun nasıl geliştiği ve bu gelişmelerin ölü kültü uygulamalarına nasıl yansıdığı analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında, tespit edilen ölüm ve ritüel konularına ait başlıklar çıkarılmış, ardından arkeolojik veriler ilgili başlıklar altında sınıflandırılmıştır. Bu veriler değerlendirilerek konu bütünlüğü sağlanmış ve ritüel pratikleri ile arkeolojik bulgular arasında bağlantılar kurulmuştur
Özet (Çeviri)
Funerary practices encompass rituals that are conducted within the framework of specific rules and possess a historical background, reflecting the relationships human communities establish both with each other and with their deceased. In the context of the ancient Greek world, the two works that best illustrate death and post-mortem rituals are Homer's epics, the Iliad and the Odyssey. This study analyzes how the concepts of death and ritual evolved in the Iliad and the Odyssey based on the ancient knowledge presented by Homer, and how these developments are reflected in mortuary cult practices. Within the scope of this study, headings pertaining to identified themes of death and ritual were extracted, and relevant archaeological data were subsequently classified under these headings. This data was evaluated to ensure thematic coherence and to establish connections between ritual practices and archaeological findings.