Hz. Peygamber'in kıyamete kadar gerçekleşecek her şeyi bildirdiğine dair rivayetin değerlendirilmesi
Hz. evaluation of the narration that The Prophet has provided everything that will happen until the end of judgment
  1. Tez No: 891824
  2. Yazar: BÜŞRA NUR SÜMEYYE KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İslâm dini, farklı dinlerin kültürel etkilerinin yoğun olarak devam ettiği bir bölgede zuhur etmiştir. Birbirinden etkilenen her toplum gibi kuşkusuz İslâm toplumu da kendinden önceki bu kültürlerin etkisi altında kalmış ve bazı meselelerde kültürel birikimlerini devam ettirme eğiliminde olmuştur. İşte bu eğilimlerden birisi de Hz. Peygamber'in gelecekten haber vermesini isteme ve gelecekteki hallerini merak etme duyguları olmuştur. Hz. Peygamber müminlere gelecekten haber verilmemesini tavsiye etmiş fakat onların bu arzusuna tamamen kayıtsız kalmamıştır. Özellikle ahir zaman alametleri konusunda uyarı ve tavsiye mahiyetinde genel bilgilendirmelerde bulunmuştur. Bu rivâyetler hadis edebiyatında 'fiten' rivâyetler başlığında yer almaktadır. Nuaym b. Hammâd'ın Kitabu'l Fiten'i, fiten ve melahim konusunda yazılan ve günümüze kadar gelen matbu eserlerin en eskisi olması bakımından fiten literatürünün temeli olarak nitelendirilmektedir. Bu kıymetli eser içerisinde ilk sırada gelen 'Hz. Peygamber'in Kıyamete Kadar Gerçekleşecek Herşeyi Bildirdiğine Dair Rivayet' ise tez çalışmamızın odak noktasıdır. Zira bu rivayetin doğru değerlendirilmesinin fiten literatürünün tamamını anlamlandırmada doğrudan etkisi bulunmaktadır. Çalışmamızda bu rivâyetin kaynak bilgisini tespit etmenin yanı sıra senet ve metin tenkidi yapılacak ve metin tenkidi prensipleri doğrultusunda değerlendirilecektir. Senet tenkidinde ortak ve farklı râvilerin bilgisi verilip senet sıhhatine yer verilirken, metin tenkidinde metnin farklı tarîklere gelen varyantlarındaki lafız farklıkları ele alınacaktır. Ardından hadisin muhtevasında dikkat çekilen fitneler ve bu fitnelere karşı çözüm önerileri sunulacak ve Hz. Peygamber'in gaybtan haber vermiş olması durumunun mahiyeti ve mümkünlüğü değerlendirilecektir. Sonuç bölümünde ise genel bir değerlendirmeyle çalışma sonlandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The religion of Islam emerged in a region where the cultural influences of different religions continue intensely. Like every society that is influenced by each other, the Islamic society has undoubtedly been under the influence of these cultures before it. And they tended to maintain their cultural knowledge in some matters. One of these movements was the feeling of wanting the Prophet MuHammâd to foretell the future and wondering about their future situation. The Prophet advised believers not to be informed about the future, but he was not completely indifferent to their wishes. He gave general information, and especially gave warnings and advice about the signs of the end times. These narrations are included in the title of 'fiten' narrations in hadith literature. Nuaym b. Hammâd's Kitabu'l Fiten is It is considered the basis of fiten literature as it is the oldest of the printed works written on fiten and melahim that have survived to the present day. The focus of our thesis is 'The Narration that the Prophet Said Everything That Will Happen Until the Doomsday', which comes first among this valuable work. Because the correct evaluation of this narration has a direct impact on making sense of the entire fitan literature. In our study, in addition to determining the source information of this narration, the document and the text will be criticized and evaluated in line with the principles of text criticism. While in senet criticism, information about common and different narrators will be given and the authenticity of the senate will be included, in text criticism, wording differences in the variants of the text from different sects will be discussed. Then, the mischiefs highlighted in the content of the hadith and solutions to these mischiefs will be presented, and the nature and possibility of the Prophet telling about the unseen will be evaluated. In the conclusion section, the study will be concluded with a general evaluation.